Prémie GBTC zůstává záporná, což naznačuje, že sentiment ohledně cen Bitcoinu je stále medvědí

4 min read

Prémie GBTC zůstává záporná déle než tři měsíce, protože rezervy trustu postupně klesají a cena BTC se pohybuje kolem hranice 37 000 USD.

Mezi makroekonomickými podmínkami ovlivňujícími trh kryptoměn jako celku je mimo jiné institucionální poptávka. Jedním z klíčových investičních nástrojů pro stanovenou poptávku je Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), trust společnosti Grayscale Investments.

Prémie GBTC je negativní více než tři měsíce

Kvůli důsledkům institucionální poptávky, která podporuje Grayscale a skutečnosti, že se jedná o regulovaný způsob získání expozice vůči Bitcoinu, se její produkty obvykle obchodují s prémií k čisté hodnotě aktiv (NAV). Prémie GBTC odkazuje na rozdíl mezi hodnotou aktiv držených trustem a tržní cenou těchto podílů.

Prémie GBTC zůstává záporná, což naznačuje, že sentiment ohledně cen Bitcoinu je stále nízko?

Před 23. únorem tohoto roku byl tento rozdíl vždy kladným číslem, což naznačuje prémii, která dosáhla svého historického maxima 122,27% před čtyřmi lety 6. června 2017. Od konce února tohoto roku se prémie změnila na diskont a dosáhla 16. května historického minima -17,89%.

Jelikož je tento rozdíl tažen faktory nabídky a poptávky na trhu, rostoucí prémie GBTC ukazuje vyšší příliv Bitcoinu do trustu, zatímco klesající přechod prémie na diskont naznačuje klesající příliv BTC, což znamená, že GBTC obchoduje se slevou na cenu Bitcoinu.

Ředitel pro rozvoj podnikání společnosti 1inch Network – decentralizované burzy kryptoměn řekl:

„Vypadá to, že prémie GBTC je velmi dobrým ukazatelem střednědobého sentimentu na trhu. Koncem dubna se prémie stala zápornou a zatímco digitální aktiva zaznamenala lokální boom, nedostatek institucionálního zájmu předpovídal květnový pokles tržní kapitalizace.“

Tento trend je v souladu s počtem BTC, které má trust ve svém držení. Od 13. ledna se postupně zvyšoval a dosáhl svého historického maxima 655 702,89 tokenů 2. března. Od té doby bitcoinové rezervy postupně poklesly vůbec poprvé na současnou úroveň 652 410,55 ke 4. červnu. Trust má v současné době AUM 24,27 miliardy USD.

Prémie GBTC zůstává záporná, což naznačuje, že sentiment ohledně cen Bitcoinu je stále medvědí

Prémie umožňuje investorům využít tuto příležitost prostřednictvím arbitráže. Jedním ze způsobů je, že si investoři půjčují BTC a používají je jako směnu za akcie GBTC. Jakmile šestiměsíční období blokování skončí, mohou investoři prodat akcie na sekundárním trhu za převládající prémii.

Ovchinnik dále uvedl:

„GBTC je jedním z nejpohodlnějších a nejbezpečnějších vstupních bodů pro institucionální fondy. Vypadá to, že jejich poptávka byla jednou z hnacích sil na začátku roku 2021, ale zpomalila se a už neslyšíme nové subjekty, které tvrdí, že se rozhodly diverzifikovat a snaží se držet digitální aktiva.“

Navzdory obchodování s GBTC v diskontu ve vztahu k NAV se v nedávném trendu objevilo několik pozitivních známek. Sleva GBTC prudce vzrostla mezi 21. květnem a 24. květnem z -21,23% na -3,86% a ke 3. červnu klesla na přibližně -12%. To naznačuje, že institucionální zájem roste v tandemu se snižováním cen BTC mezi těmito dny.

Roman

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář