Nvidia stoupá na 2. místo na světě

3 min read

Čipy od Nvidie jsou nadále velmi žádané. Poslední prudký nárůst ceny akcií posunul hodnotu této technologické společnosti na více než 3 biliony dolarů.

Nvidia stoupá na 2. místo na světě

Apple je dočasně pozadu

To znamená, že Apple zůstává pozadu a sklouzl na třetí místo v žebříčku nejhodnotnějších společností světa. Microsoft na druhou stranu těží z probíhajícího boomu umělé inteligence a udržuje si pozici č. 1.

Vývoj ceny akcií ukazuje, jakou cestou se Nvidia vydala. Na začátku boomu AI měla jedna akcie společnosti hodnotu 150 dolarů. Tato hodnota se nyní zvýšila osminásobně.

Nvidia stoupá na 2. místo na světě
Vývoj akcií společnosti Nvidia za posledních 12 měsíců

Microsoft drží místo č. 1

Počítačové čipy udržují svět v pohybu, což jen posílil nový zájem o umělou inteligenci. Nejvíce z toho zatím těžila Nvidia. Microsoft naopak těží ze svého podílu v OpenAI, mateřské společnosti ChatGPT. Investoři pevně věří, že Microsoft bude schopen konsolidovat a rozšířit své podnikání integrací ChatGPT do svých produktů. Redmondská společnost je přitom závislá na čipech od Nvidie, které se ukázaly jako ideální pro trénink umělé inteligence. Ta stále více proniká do mnoha oblastí každodenního života. Jak ovlivní umělá inteligence chod lidstva v příštích 100 letech?

Nvidia stoupá na 2. místo na světě
Vývoj akcií společnosti Microsoft za posledních 12 měsíců

Prodeje s AI prudce rostou

Nvidia dokázala v posledním čtvrtletí zvýšit tržby ze 7,2 miliardy dolarů ve stejném čtvrtletí předchozího roku na 26 miliard dolarů. V souladu s prodejními údaji rostla i hodnota společnosti. Po nejvýkonnějších čipech je nyní obrovská poptávka. Vyhlídky do budoucna jsou světlé. Čipy od Nvidie už totiž neslouží pouze k výpočetně náročnému tréninku AI, ale také k jejímu provozu. Společnosti navíc využívají produkty Nvidie pro tzv. digitální dvojčata, se kterými se optimalizují obchodní procesy prostřednictvím virtuálních kopií.

Jakub Zima

Napsat komentář