Bankovní sektor v USA: Nerealizované ztráty 517 miliard USD, označeno 63 problémových institucí

3 min read

Podle nejnovějších údajů US Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) americké banky oznámily alarmující nárůst nerealizovaných ztrát a rostoucí seznam institucí ohrožených úpadkem v prvním čtvrtletí roku 2024. Zpráva FDIC zdůrazňuje nerealizované ztráty ve výši 517 miliard USD a označuje 63 bank za zranitelné, což představuje znepokojivý nárůst nestability finančního sektoru.

Bankovní sektor v USA: Nerealizované ztráty 517 miliard USD, označeno 63 problémových institucí

Zpráva FDIC zdůrazňuje nerealizované ztráty ve výši půl bilionu dolarů a desítky bank v ohrožení

Navzdory „odolnosti“ v bankovním sektoru proklamované Federálním rezervním systémem USA a Bidenovou administrativou se šíří přízrak značného finančního napětí. Nerealizované ztráty z cenných papírů oproti předchozímu čtvrtletí narostly o 39 miliard USD, což bylo způsobeno především znehodnocením cenných papírů zajištěných hypotékami na bydlení v důsledku rostoucích sazeb hypoték.

Nejnovější zpráva FDIC zdůrazňuje, že se jedná o deváté po sobě jdoucí čtvrtletí značných nerealizovaných ztrát, což je znepokojivý trend, který začal se zvýšením úrokových sazeb Federálního rezervního systému na začátku roku 2022. Současně se počet bank na seznamu problémových bank FDIC zvýšil z 52 až 63 za pouhé čtvrtletí.

Tyto banky, označené ratingem CAMELS „4“ nebo „5“, indikují zvýšenou úroveň finančních, provozních nebo manažerských nedostatků. Rozšířený názor je, že bankovní krize, která začala v roce 2023, pokračuje.

Po loňských dramatických pádech tří největších finančních institucí v americké historii se letos zhroutila i filadelfská banka Republic First Bank. Nedávná studie od Klaros Group, zveřejněná v květnu 2024, navíc naznačuje, že stovkám amerických bank hrozí selhání.

Nejnovější údaje prezentované FDIC slouží jako střízlivá připomínka přetrvávajících problémů v americkém bankovním sektoru. Navzdory vládním ujištěním trvalý nárůst nerealizovaných ztrát a rozšiřující se seznam zranitelných institucí naznačují klíčový moment pro takzvanou „ekonomickou odolnost“. Údaje FDIC zdůrazňují přetrvávající nejistotu ohledně stability amerického bankovního systému.

 

Marketa Tesarkova

Napsat komentář