Norsko zahajuje přípravu na testy CBDC

3 min read

Norská centrální banka oznámila, že v příštích dvou letech zahájí testování technických řešení pro digitální měnu centrální banky (CBDC).

V oznámení Norges Bank poznamenala, že mnoho dalších centrálních bank po celém světě provádí podobné experimenty. Díky tomu byla jejich vlastní motivace pro výzkum CBDC silná. Po zkoumání CBDC v posledních čtyřech letech se Norges Bank domnívá, že je připravena na další krok. Jedná se zejména o „technické testování“ s podrobnější analýzou zkoumající důsledky zavedení CBDC.

Centrální banka uvedla, že platby v hotovosti v Norsku jsou nyní pravděpodobně nejnižší na světě. To je do značné míry způsobeno rychlým vývojem platebních technologií.

„Hotovost poskytuje platebnímu systému řadu důležitých atributů, které mohou být důležité pro udržení a další rozvoj vydáním CBDC,“ řekl guvernér Norges Bank Øystein Olsen. Dodal také, že k tomu, aby centrální banka mohla určit, zda je vydání CBDC vhodné, jsou nezbytné další znalosti.

Ačkoli navrhované testování proběhne v příštích dvou letech, Norges Bank neuvedla, kdy bude v Norsku spuštěno CBDC. „Jakékoli zavedení CBDC bude ještě nějakou dobu trvat,“ uvedla centrální banka.

Jak těžit Dogecoin

Norsko s CBDC nespěchá

Průzkumu Wolden Bache naznačil, že pouze 4% plateb bylo provedeno pomocí hotovosti. Zástupkyně guvernéra Norges Bank Idy Wolden Bache řekla, že to bylo výrazně nižší procento než před pandemií COVID-19. Podle ní to byla nejnižší úroveň ze všech zemí na světě.

K CBDC uvedla, že „nedostatek naléhavosti odráží náš názor, že není nutné akutně CBDC zavádět.“

Několik dalších zemí pokračuje ve svém vlastním vývoji CBDC. Začátkem tohoto týdne Spojené království oznámilo zahájení činnosti nové pracovní skupiny pro prozkoumání potenciálu CBDC.

Mezitím začalo Japonsko minulý měsíc experimentovat s vlastní CBDC. Japonská centrální banka uvedla, že se účastní skupinových studií k určení nejlepšího způsobu vydávání CBDC. Členy skupiny jsou Banka pro mezinárodní platby a šest centrálních bank, jako je Federální rezervní systém USA a Evropská centrální banka.

Podobně jako Norská centrální banka ani Fed nespěchá s vydáváním digitálního dolaru.

Roman

Napsat komentář