Mezinárodní měnový fond (MMF) očekává, že 6 z 10 pracovních míst bude ovlivněno umělou inteligencí

4 min read

Tento týden se ve švýcarském Werdenu konalo výroční Světové ekonomické fórum. Kromě Číny a konfliktů v Gaze a na Ukrajině bylo na pořadu dne i téma umělé inteligence.

Davos je považován za centrum četných konspiračních teorií. Vždyť se zde každoročně schází světová ekonomická a politická elita. Na rozdíl od minulosti ale význam Světového ekonomického fóra v poslední době upadá. 

MMF: Přicházejí dramatické změny

Cílem Světového ekonomického fóra je v zásadě zahájit dialog za účelem posílení ekonomického rámce. Osobní setkání a diskuse na pozadí mají budovat důvěru, která se odráží v lepších ekonomických vztazích.

Předpověď Mezinárodního měnového fondu (MMF) ale účastníky dost šokovala. Pozorovatelům je jasné, že umělá inteligence navždy změní svět práce. MMF však věří, že dopady budou dramatičtější.

Pracovníci se stanou nadbytečnými a platy klesnou

Nová studie MMF ukazuje, že umělá inteligence ovlivní přibližně 60 procent pracovních míst v ekonomicky vyspělých zemích. I když to může mít pro polovinu zaměstnanců pozitivní dopad na zaměstnání, druhá polovina si možná bude muset hledat nové.

Protože tam umělá inteligence převezme práci těch lidí, kteří se pak stanou nadbytečnými. I když pracovní místa nezmizí, využití umělé inteligence povede k nižším platům. Kryptoprůmysl si také dlouho uvědomuje důležitost tohoto tématu a spustil nové coiny, které využívají možností umělé inteligence.

Rekvalifikace ochrání

Rizikový potenciál však klesá, čím nižší je ekonomická síla země. MMF očekává dopad na 40 procent pracovních míst v rozvíjejících se zemích a „jen“ 26 procent v rozvojových zemích. Nejlepší „ochranou“ proti tomuto vývoji je rekvalifikace dotčených pracovníků.

Mezinárodní měnový fond (MMF) očekává, že 6 z 10 pracovních míst bude ovlivněno umělou inteligencí

MMF však zároveň upozorňuje, že jde o prognózu založenou na předpokladech. V závislosti na rychlosti šíření umělé inteligence a vzniku nových odvětví by se skutečná čísla mohla od prognózy lišit.

Inkluzivní svět řízený umělou inteligencí

Umělá inteligence je pozoruhodně rychle integrována do podniků po celém světě, což podtrhuje potřebu, aby politici jednali.

Aby pomohl zemím vytvořit správnou politiku, MMF vyvinul AI Index připravenosti, který měří připravenost v oblastech, jako je digitální infrastruktura, politika lidského kapitálu a trhu práce, inovace a ekonomická integrace a regulace a etika.

Složka politiky lidského kapitálu a trhu práce, např. hodnotí prvky jako roky školní docházky a mobilitu na trhu práce a podíl populace závislé na sociálním zabezpečení. Regulační a etická složka posuzuje adaptabilitu na digitální obchodní modely právního rámce země a přítomnost silných řízení pro účinné prosazování.

Pomocí indexu pracovníci MMF zhodnotili připravenost 125 zemí. Zjištění ukazují, že bohatší ekonomiky, včetně vyspělých a některých rozvíjející se tržních ekonomik mají tendenci být lépe vybaveny pro přijetí AI než země s nízkými příjmy, i když mezi nimi existují značné rozdíly zemí. Nejvýše se v idexu umístily  na základě jejich dobrých výsledků ve všech kategoriích Singapur, Spojené státy a Dánsko.

Roman

Napsat komentář