Maďarsko navrhuje zákon o kryptoměnách pro regulaci digitálních investičních nástrojů

3 min read

Maďarsko má v plánu zavést komplexní regulační rámec pro kryptoměny, který by umožnil místním bankám přímo nabízet kryptoměny. Tento krok k přijetí kryptoměn přichází v době, kdy se chystá vstoupit v platnost regulace Evropské unie pro trhy s kryptoaktivy, MiCA, v roce 2024.

Maďarsko navrhuje zákon o kryptoměnách pro regulaci digitálních investičních nástrojů

Na začátku tohoto měsíce maďarská vláda zveřejnila návrh zákona o trzích s kryptoměnami, který vypracovalo Ministerstvo národního hospodářství (NGM). „Navrhovaný zákon by reguloval budoucí obchodovatelnost digitálních investičních nástrojů,“ podotkl návrh legislativy podle místního zpravodaje.

Podle návrhu NGM zdůraznila dva klíčové body, za prvé, začlenění kryptoslužeb tradičními finančními institucemi. To by znamenalo, že domácí banky by mohly přímo nabízet kryptoměny zákazníkům.

Za druhé, Maďarská národní banka (MNB) by měla být domácím orgánem dohlížejícím na kryptoaktiva, dodává. Nicméně úkolem MNB by nebylo regulovat trh s Bitcoinem, ale pouze dohlížet na domácí obchodování s tokeny. Maďarsko plánuje zavést regulace od 30. června.

Kroky Maďarska k CBDC

V loňském roce Maďarsko uvedlo, že není naléhavá potřeba široce dostupné digitální měny centrální banky (CBDC). Nicméně člen EU s CBDC již experimentuje a vyhodnocuje, zda by CBDC mohla pomoci například lidem bez přístupu k bankovnímu účtu, poznamenal vysoký představitel MNB. Anikó Szombati, hlavní digitální ředitelka MNB, uvedla, že Maďarsko „by chtělo zůstat v čele výzkumu CBDC.“

„Při zvažování CBDC musíte nejprve identifikovat svou motivaci na základě buď vážného selhání trhu nebo velmi silného politického cíle.“

Také zdůraznila, že země zkoumá možnosti brzkého vydání CBDC. Szombati dodala, že inkluze více lidí do finančního systému by mohlo nabídnout podnět, s tím, že 13 % dospělých Maďarů nemá bankovní účty. Také stojí za zmínku, že v červnu 2023 MNB spolupracovala s bankovní službou Perfinal na spuštění prvního živého pilotního projektu maloobchodní CBDC v EU.

Roman

Napsat komentář