Guvernérka ECB Lagardeová: „Kryptoměny slouží k praní peněz. Musí být regulovány “

4 min read

Prezidentka ECB Christine Lagardeová prohlásila, že kryptoměny slouží k praní peněz, a proto by měly být regulovány a ti, kteří do nich investují, riskují ztrátu všech svých peněz.

Její slova byla velmi silná a následovala po vyjádření guvernéra Bank of England Andrewa Baileyho, který nedávno varoval před možnými riziky spojenými s investováním do kryptoměn. Tvrdil, že digitální aktiva „nemají skutečnou vnitřní hodnotu“ a jednotlivci, kteří do nich investují, by měli být obzvláště opatrní. Zpochybnil jejich roli a řekl, že nebudou mít dlouhodobý dopad na finanční trhy.

“Mnoho lidí chce mít jistotu, že jejich platby budou prováděny v něčem se stabilní hodnotou a to nás nakonec vrací zpět k tomu, čemu říkáme fiat měna, která má vazbu na stát.”

Projev Lagardeové se konal minulý pátek v European University Institute:

„Krypto a měny – tyto dvě věci nejdou dohromady a já v tomto ohledu naprosto souhlasím se závěrem Dr. Baileyho,“ který řekl, že není velkým fanouškem spojování slov „krypto“ a „měna“. Podle něj by komunita měla používat další fráze, jako například „krypto aktivum“. Během projevu dále řekla:

„Existují krypto aktiva … do kterých mohou lidé investovat a s nimiž mohou celkem riskovat a existují konkrétní kryptoměny, které jsou podle mého názoru velmi náchylné k praní špinavých peněz.“

Není to poprvé, co Lagardeová trvala na regulaci s tím, že kryptoměny jsou užitečné pro praní peněz.

Jak vytvořit NFT na Bitcoin Cash

Lagardeová proti kryptoměnám

Před několika měsíci se guvernérka ECB rovněž vyslovila proti stablecoinům jako typu kryptoměny. Uvedla, že představují hrozbu pro suverénní měny a že velké technologické společnosti toho mohou využít a získat ještě větší moc.

Lagardeová by byla pro digitální měny centrální banky (CBDC), mimo jiné i proto, že by stablecoiny možná ztratily svou přitažlivost pro uživatele. Dále uvedla, že centrální banky by neměly nikdy kupovat Bitcoin (BTC), protože podle jejích slov nemůže být kvůli vysoké volatilitě měnou.

V nedávném rozhovoru pro Fox Business sdílel hlavní investiční stratég společnosti BMO Capital Markets Brian Belski velmi podobné myšlenky jako Andrew Bailey a Christine Lagardeová. Podle výkonného ředitele není Bitcoin měnou ani aktivem:

„Jaká je skutečná hodnota Bitcoinu nebo kryptoměny? My to zatím nevíme a je to náš oficiální pohled z pozice investiční strategie, že BTC a kryptoměny by neměly být součástí vaší alokace aktiv vzhledem k tomu, že to není aktivum ani měna, je to obchodní nástroj.“

Belski připustil bitcoinový bull run a jeho raketový růst, ale dodal, že digitální aktivum se nachází na trhu založeném na dynamice. Řekl, že situace nabídky a poptávky BTC je skutečným vysvětlením, proč ho nelze považovat za investiční nástroj.

Guvernérka ECB uvádí, že kryptoměny se používají k praní peněz, i když ve skutečnosti se většina těchto činností stále primárně provádí ve fiat měnách jako euro.

Roman

Napsat komentář