Kde jsou kryptoměny jako zbraň proti inflaci?

4 min read

Kryptoměny se mohou stát alternativou k zákonným platidlům ve státech, které čelí vysoké inflaci. Po celém světě existuje několik příkladů takovýchto více či méně úspěšných pokusů.

Zash, protiinflační kryptoměna v Zimbabwe

Jedním z příkladů je Zash. Je to zkratka pro Zimbocash, kryptoměnu, jejímž cílem je stát se v Zimbabwe populárním platebním prostředkem a tím čelit hyperinflaci, se kterou se země setkává po celá léta.

V roce 2015 se země zbavila zimbabwského dolaru, aby používala pouze americký dolar nebo jihoafrický rand. Pro ilustraci, jak vysoká inflace byla, stačí vědět, že 175 milionů zimbabwských dolarů bylo směňováno za 5 amerických dolarů.

Aby země zvrátila tuto nerovnováhu, zrodil se Zimbocash. Jedná se o decentralizovanou kryptoměnu, která vychází z blockchainu Tron. Má fixní zásobu 4,5 miliardy tokenů. Jejím cílem je stát se platebním prostředkem.

Uživatelé, kteří se zaregistrují na oficiální platformě, dostávají tokeny, které mohou utratit nebo prodat (Zash je zalistován na Bithumb). Systém si však klade za cíl podpořit jeho používání jako prostředku k převodu peněz.

Snem jeho propagátorů je zajistit, aby Zash mohl koexistovat s místními měnami a stal se pro ně komplementárním.

Místní ministr hospodářství Mthuli Ncube nedávno řekl, že je pro používání kryptoměn. Podle jeho názoru by mohly být řešením, jak snížit náklady na převody peněz. Nic však nenasvědčuje tomu, že by se vláda poté rozhodla pro Zimbocash.

Případ Venezuely a experimentu Petro

Venezuela se pokusila bojovat proti její inflaci kryptoměnou Petro a Madurova intuice umožnila použít Petro místo jiných kryptoměn. Podle některých průzkumů je Petro mezi místními známější a používanější než Bitcoin.

Ačkoli existují pochybnosti o tom, zda je Petro skutečně podpořeno odpovídajícím množstvím ropy (což je důvod jejího jména), zdá se, že kryptoměna se ve Venezuele setkává s narůstající mírou popularity vedle místní měny, bolivaru.

Salvador, kde Bitcoin koexistuje s dolarem

Venezuela se rozhodla šířit vlastní kryptoměnu mezi obyvatelstvem a Salvador si vybral Bitcoin. Od 7. září koexistuje BTC jako platební prostředek s americkým dolarem (Salvador již nemá vlastní měnu, kterou před lety také zničila hyperinflace).

Volba prezidenta Bukeleho byla dána potřebou najít systém na posílení jeho křehké ekonomiky. Se zavedením Bitcoinu prezident odhaduje, že svým spoluobčanům ušetří ročně až 400 milionů dolarů na provizních nákladech vzniklých při provádění remitencí. Pro zemi s 6,4 miliony lidí to není žádný malý výkon.

Kryptoměny a boj proti inflaci

Bitcoin a kryptoměny se ukazují jako alternativní systém k inflaci a jsou užitečné při zlepšování ekonomických podmínek. Dokazují to případy Salvadoru a Venezuely.

Stále je však třeba překonat mnoho skepse. Silné státy, místo aby umožňovaly šíření kryptoměn, pracují na vlastních digitálních měnách (CBDC). Slabší jsou vzhledem k jejich ekonomické situaci vůči kryptoměnám otevřenější.

Co je Terra?

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *