Americký kongresman by mohl čelit pokutě za propagaci schématu Pump and Dump

3 min read

Americky kongresmen Madison Cawthorn, ze Severní Karolíny, byl obviněn z účasti v krypto schématu pump and dump přezdívaném Lets Go Brandon (LETSGO).

Podle nedávné zprávy Washington Examiner, několik regulačních dozorčích orgánů obvinilo Cawthorna ze zapojení do schématu obchodování zasvěcených osob, které zahrnovalo relativně krátkodobý kryptoprojekt.

Let’s G® Brandon – Pump and Dump

Let’s Go Brandon je memecoin pojmenovaný po chorálu zesměšňujícím prezidenta Joea Bidena. Průkopníkem projektu byl manažer hedgeového fondu James Koutoulas.

Dne 29. prosince 2021 zveřejnil Cawthorn na Instagramu „LGB legendy. … Zítra poletíme na Měsíc!“ Přiznal také, že má část kryptoměny ve svém portfoliu.

Zajímavé je, že 30. prosince řidič NASCAR Brandon Brown prozradil, že kryptoprojekt bude primárním sponzorem jeho sezóny 2022. Tato zpráva vyvolala masivní rozruch a v důsledku toho token LETSGO vyletěl o 75 % a dokonce dosáhl tržní kapitalizace 570 milionů dolarů.

V náhlém obratu událostí NASCAR v lednu 2022 odmítl sponzorskou smlouvu projektu s Brownem. Zasvěcené osoby, které si zakoupili značné množství mincí v oběhu, je všechny rychle vyhodili.

To způsobilo, že memecoin klesl na nulu a investoři se škrábali na hlavě ve ztrátách. Jeden nespokojený investor nedávno podal hromadnou žalobu, v níž obvinil Koutoulase a další zasvěcené osob Let’s Go Brandon z použití tokenu k vytvoření schématu pump-and-dump.

I když Cawthorn nebyl přímo jmenován jako obžalovaný v soudním sporu, byl identifikován jako jeden z podporovatelů projektu a pomohl zvýšit jeho cenu těsně předtím, než došlo k rug pullu.

Americký kongresman by mohl čelit pokutě za propagaci schématu Pump and Dump
Madison Cawthorn

Madison Cawthorn čelí obvinění

Ve zprávě poukázali na to, že Cawthorn pravděpodobně věděl o dohodě LETSGO s Brownem, odtud pochází jeho příspěvek a prohlášení. Navrhli, aby Cawthorna vyšetřovalo americké ministerstvo spravedlnosti a Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), aby se zjistilo, zda porušil federální zákony o obchodování zasvěcených osob.

Dylan Hedtler-Gaudette, manažer pro vládní záležitosti jednoho z federálních regulátorů, k případu řekl:

„Tohle vypadá opravdu, opravdu špatně. Vypadá to jako klasický případ, kdy máte nějaké zasvěcené informace a jednáte na základě těchto informací. A to je nezákonné.“

Projekt Brandon znovu spouštěn

Po katastrofálním neúspěchu v lednu byl projekt o měsíc opožděn a pak znovu spuštěn, přičemž Koutoulas tvrdil, že nyní má záruky, které zabrání velrybám prodat své tokeny najednou.

Projekt se však obchoduje zhruba o 95 % pod svým maximem. 

Stepn – vydělávat peníze s teniskami NFT při běhání? Testujeme to!

Marketa Tesarkova

Napsat komentář