Kongres kritizoval rozhodnutí Robinhood

4 min read

Na hlavu generálního ředitele Robinhood se snesla vlna kritiky poté, co aplikace upírala drobným investorům šanci obchodovat s cennými papíry kvůli zvýšené volatilitě.

Výbor pro finanční služby řešil kauzu GameStop Corp a chtěl, aby hlavní účastníci odhalili, co se stalo. Zúčastnili se výkonný ředitel Robinhood Vlad Tenev, výkonný ředitel Redditu Steve Huffman, výkonný ředitel Citadel Ken Griffin a Keith Gill, vůdce WallStreetBets. Slyšení mělo název „Hra zastavena? Kdo vyhrává a prohrává, když se srazí shorteři, sociální sítě a drobní investoři.“ Zákonodárci Kongresu zejména účastníky grilovali déle než pět hodin, ale největší důraz byl kladen na Robinhood a jeho rozhodnutí.

Podle předsedkyně výboru Maxine Watersové bylo slyšení podle všeho první z vážných plánovaných slyšení v této věci. „Mnoho Američanů má pocit, že systém je proti nim a Wall Street vždy zvítězí,“ řekla. „V tomto případě se mnoho drobných investorů zdálo motivováno touhou porazit Wall Street v jejich vlastní hře.“

Dále zdůraznila, že výbor a kongres budou pracovat na ochraně drobných investorů, kteří jsou již dlouho upozaděni. „A vzhledem ke ztrátám, které mnoho drobných investorů utrpělo v důsledku nastavení systému, existuje mnoho lidí, jejichž víra, že je systém proti nim, byla posílena,“ dodala. „V každém obchodě na našich finančních trzích existují vítězové a poražení.“

ChainClash: recenze hry

Kongres o Robinhood a kauze GameStop

Na hlavu generálního ředitele Robinhood se snesla vlna kritiky poté, co aplikace upírala drobným investorům šanci obchodovat. Tenev na svou obranu uvedl, že omezení nebyla učiněna za záchranu hedgových fondů, ale za účelem splnění požadavků.

„Společnost Robinhood Securities zavedla omezení ve snaze splnit zvýšené regulatorní požadavky na vklady, nikoli pomoci hedge fondům.“

Dříve společnost Robinhood souhlasila s tím, že zaplatí Americké komisi pro cenné papíry a burzu pokutu ve výši 65 milionů USD za zavádějící zpravy investorům, že jsou aplikací bez provize. Jasný projev toho, že platforma už roky vydělává na klamání drobných investorů.

Griffin během slyšení distancoval Citadel od obchodních omezení burzy Robinhood. „O obchodních omezeních Robinhood jsem se poprvé dozvěděl až poté, co byla veřejně oznámena,“ poznamenal Griffin.

Pochybnosti o zapojení Citadely začaly prosakovat na základě jejího vztahu s Robinhood. Citadel Securities – která je oddělená od Citadel, ale také ji založil Griffin, který je jejím hlavním akcionářem – provádí obchody s Robinhood a vydělává na cenových změnách mezi okamžikem zadání objednávky a jejím vyřízením.

Uživatelé Redditu si položili otázku, zda Citadel využil své síly jako největšího tvůrce trhu na americkém akciovém trhu k nátlaku na Robinhood, aby omezil obchodování ve prospěch jiných hedge fondů. Teorie, kterou Robinhood i Citadel kritizovali, spočívá v tom, že společnost Citadel Securities upřednostnila prodejce shortů nad drobnými investory, aby pomohla prodejcům shortů zastavit krvácení.

Citadel, hedge fond, spolu se svými partnery investoval 2 miliardy USD do společnosti Melvin Capital Management, která zaujala krátkou pozici v GameStop.

I když během prvního slyšení nebylo nalezeno žádné smírné řešení, jsou již na stole návrhy.

Roman

Napsat komentář