Akcie Gamestop: vzestup, krach a důsledky

4 min read

Po růstu v posledních týdnech jsou akcie Gamestopu prakticky tam, kde začaly. Pokud vůbec, zdá se, že směřují k úpadku tak prudkému jako jejich vzestup.

Akcie Gamestop: vzestup, krach a důsledky

Případ Gamestop zahájil hlubokou debatu o tom, co se stalo a o důležitosti sociálních sítí a aplikací. O tom se spekuluje, a to jak u malých investorů z WallStreetBets, tak u hedge fondů.

Co se stalo s akciemi GameStop

GameStop byla společnost od prosinci loňského roku v hluboké krizi. Společnost je uvedena na burze cenných papírů od roku 2004 a zažila dva typy krizí:

  • vývoj směrem k digitálnímu hraní, díky kterému byly řetězce fyzických obchodů nerentabilní,
  • pandemie.

V prosinci 2020 získal fond RC Ventures 13% společnosti za 76 milionů USD a představil plán oživení zaměřený na elektronický obchod. V lednu akcie GameStop vzrostly ze 4 dolarů na 18. Přesto však hedgeové fondy sázely na zánik GameStopu. Ve výsledku zahájily Melvin Capital a Citron Research krátký prodej akcií GameStop.

Krátký prodej funguje takto: fond si akcie půjčí a prodá, cena klesne, poté je fond koupí zpět za nižší cenu a vrátí je věřiteli, čímž získá rozdíl.

Tady přichází WallStreetBets, fórum na Redditu, kde si „malí investoři“ všimli, že 130% nesplacených akcií bylo na prodej: to samo o sobě vysvětluje nezdravý trh. S využitím jednoduchého zákona trhu, že s rostoucí poptávkou roste i cena, začali drobní investoři hromadně nakupovat akcie GameStop. To zvedlo cenu akcií až na vrchol 483 dolarů. Jak rostla cena akcií GameStopu, rostla i dluhová expozice hedgeových fondů, které již nebyly schopny zpětně odkoupit akcie, které náhle stouply na ceně.

Příběh spočívá v tom, že skupina malých investorů použila jednoduchou obchodní aplikaci k matování velkých chlapců ve financích. Příběh však není tak jednoduchý, protože Robinhood od té doby přestal obchodovat s Gamestopem, SEC i Kongres USA zaměřili pozornost na případ.

Nejlepší blockchainové hry: Přehled

Důsledky

Marco Bernasconi z Tradingview uvedl:

„Efekt GameStop způsobil tyto důsledky: Profesionální investoři jsou nyní připraveni na zvýšenou volatilitu trhu. Politici ve Washingtonu nyní zvažují negativní důsledky této kauzy pro trhy “.

Stručně řečeno, pumpa akcií Gamestop by mohla vést ke změnám v regulaci.

Jisté však je, že šílenství Gamestop bylo tak přehnané, že se v posledních dnech ukázalo, že těm, kteří je koupili, nikdy nebylo dodáno až 359 milionů dolarů neboli 2 miliony akcií. To odhalil Bloomberg. Je to důkaz, že na trh byly uvedeny akcie, které tam ve skutečnosti nebyly.

Bill Gates také hovořil o potřebě regulace. Zakladatel společnosti Microsoft řekl CNBC, že je proti této spekulaci, kterou přirovnal k sázení:

„Lidé rádi hazardují. Je smutné, že se jedná o hru s nulovým součtem. Myšlenka, že řídíte cestu k ocenění, nad rámec toho, co je racionální … je těžké to ve společnosti vnímat jako dobré využití času. A víte, lidé, kteří se do toho dostanou brzy, dostanou neočekávané. Lidé, kteří přijdou pozdě, se cítí jako hlupáci “.

A proto spekulujeme o regulacích, stejně jako jsou regulovány hazardní hry:

„Fóra Reddit, kde mají lidé důvod něco tlačit a dostat se za ty vysoké ceny … [Komise pro cenné papíry] se na to musí podívat, protože si nemyslím, že akciový trh je jen hra podobná kasinu.“

A to je dobrý důvod k omezení sázek, které probíhají také na trzích.

Roman

Napsat komentář