Kolik procent bitcoinového hashratu se nachází v Číně?

5 min read

Během posledních několika týdnů se objevilo mnoho zpráv o represích v Číně souvisejících s těžbou Bitcoinu v různých provinciích. 30denní statistiky ukazují, že hashrate divoce kolísá a za poslední týden klesl zhruba o 30%.

Navzdory poklesu jsou tři největší těžební pooly na světě, které dnes představují zhruba 41% hashratu, z Číny. Kolik hashratu je v Číně, je v dnešní době otázka za milion dolarů. Obzvláště po tvrdém zákroku Pekingu v těžebním průmyslu a následujících zákazech v řadě provincií.

Kolik bitcoinového hashratu se nachází v Číně

Zákazy se poprvé objevily ve Vnitřním Mongolsku. Poté 9. června 2021 těžaři BTC v Sin-ťiangu dostali pokyn k ukončení činnosti. Další zákaz se objevil pro těžaře kryptoměn v provincii Čching-chaj. Po provincii Čching-chaj také úřady v Yunnanu zasáhly proti těžbě bitcoinů v tomto regionu. Poté úředníci v Sečuánu zaslali bitcoinovým těžařům v provincii oznámení o ukončení provozu do 25. června.

Referenční mapy

Hashrate se v současné době se pohybuje o chlup nad zónou 120 exahashů za sekundu (EH/s). Problém je, že si nikdo není zcela jistý, kolik hashratu v Číně sídlí a kolik operací je nuceno migrovat.

Kolik procent bitcoinového hashratu se nachází v Číně?


Mnoho mainstreamových zpráv i podporovatelů Bitcoinu poukazuje na mapu indexu Cambridge Center for Alternative Finance, jinak známou jako CBECI. Nespolehlivá mapa CBECI nebyla od dubna 2020 aktualizována a mapa ukazuje, že 65% hashratu je v Číně.

Kolik procent bitcoinového hashratu se nachází v Číně?

Data CBECI jsou take nepřesná, protože shromažďují data pouze ze tří velkých poolů a údaje o geografickém umístění na základě IP adres. Cambridge dále poznamenává, že „hasheři v určitých oblastech používají virtuální soukromé sítě (VPN) nebo služby proxy ke skrytí své IP adresy, a tedy umístění.“

Kromě toho je známo, že věnuje hashrate síti BTC velké množství mistery těžařů. Tito tajní těžaři, znamí jako „unknown“ v koláčových grafech distribuce hashratu, tvořili poslední tři dny kolem 8,8% hashratu sítě.

Kolik procent bitcoinového hashratu se nachází v Číně?
zdroj: btc.com

Podobně je na tom i webový portál digiconomist.net, který ukazuje nespolehlivý graf s podíly hashratu bitcoinové sítě, ale také nebyl aktualizován od dubna 2020. V Číně digiconomist.net ukazuje operace v Pekingu, Nei Mongol, Guangdong , Qinghai, Yunnan, Sichuan, Shanxi, Guizhou, Gansu, Ningxia, Shaanxi, Zhejiang a Hebei.

Kolik procent bitcoinového hashratu se nachází v Číně?

K dispozici je také zveřejněná studie společnosti Coinshares, kterou rádi používají bitcoinoví maximalisté jako důkaz o zelené těžbě Bitcoinu. Ta zdůraznila, že 74% světových bitcoinových těžebních operací bylo v roce 2019 poháněno obnovitelnou energií. Hloubková zpráva obsahuje průzkum řady těžebních lokalit po celém světě a obsahuje mapu.

Kolik procent bitcoinového hashratu se nachází v Číně?


Mapa Coinshares je poměrně základní, ale vyjadřuje obecnou představu, že v Číně se nachází velká část těžařů, konkrétně Sečuánu. V mapě CBECI, grafu digiconomist.net a zprávě Coinshares stále nemáme aktuální procento z toho, kolik těžařů se nachází v Číně.

Existuje však nedávná zpráva z 15. července 2020, publikovaná společností Bitooda s podporou správce Fidelity Investments, která snižuje čínský hashrate oproti předchozím odhadům na 50%.

Kolik procent bitcoinového hashratu se nachází v Číně?
Zpráva Bitooda zveřejněná v červenci 2020 ukazuje, že podíl čínské hashrate je pouze 50%. Tento obrázek ukazuje geografické rozdělení zkoumané těžební kapacity oproti odhadované celkové kapacitě 9,6 GW.


Dále byly nalezeny chyby v předpokladech, z nichž vycházejí údaje digiconomist.net. V roce 2018 další studie společnosti Coinshares vznesla kritiku vůči Digiconomist, když zjistila, že existuje velký nesoulad ohledně údajů o celkové spotřebě energie. Přesnější představu nám dáva zpráva společnosti Bitooda.

Kolik procent bitcoinového hashratu se nachází v Číně?


Distribuce Hashratu

Pokud jde o distribuci hashratu podle poolů. Prvních pět dominantních těžebních fondů je dnes Antpool, Viabtc, F2pool, Btc.com a Poolin. Pokud jde o procento hashratu, pod Poolinem je Binance Pool, neznámá entita, a Foundry z USA.

Měření dat tímto způsobem je však nepřesné, protože mnoho poolů je kombinací hashovací síly od těžařů z celého světa, kteří sdružují výpočetní výkon s tímto poolem. Například pro Binance Pool není známo žádné místo a Poolin tvrdí, že její provoz má sídlo v Hongkongu.

Kolik procent bitcoinového hashratu se nachází v Číně?
Roční distribuce hashratu pro blockchain Bitcoin, podle statistik Btc.com. Těžařský pool Antpool (nahoře, modrý) zaznamenal za posledních 12 měsíců 60% nárůst hashpower.


Web těžařského poolu Poolin podrobně uvádí, že má pobočky v Pekingu v Čcheng-tu a v Changsha v Číně. Antpool říká, že jeho sídlo je v Číně a záznamy Viabtc a F2pool (formálně známý jako Discus Fish) také ukazují čínská sídla. Záznamy Btc.com ukazují, že sídlo těžebního poolu sídlí v Amsterdamu. Tedy zhruba 41% hashratu lze považovat za čínský, ale nemůžeme si být jisti, kolik ve skutečnosti pochází z pevninské Číny.

Jak již bylo řečeno, čínské těžební pooly nemusí být nutně umístěny v Číně. Faktem je, že přesně zjistit, kolik hashratu BTC se nachází v Číně, je stále záhadou.

Jak těžit Ravencoin

Roman

Napsat komentář