V Evropě a USA se úrokové sazby snižují, ale Japonsko nyní svou klíčovou úrokovou sazbu zvyšuje

3 min read

To zpočátku zní jako špatné zprávy, vždyť vyšší základní úrokové sazby naznačují vysoké míry inflace, ale Japonsko je jiné.

V Evropě a USA se úrokové sazby snižují, ale Japonsko nyní svou klíčovou úrokovou sazbu zvyšuje

Vysoké míry inflace v posledních dvou letech donutily americkou i Evropskou centrální banku postupně zvyšovat své základní úrokové sazby na rekordní úroveň.

Japonsko – snižování úrokových sazeb

Úrokové sazby byly v Japonsku masivně sníženy po letech 2007/2008. Spouštěčem byla velká finanční v těchto letech. Následující politika nízkých úrokových sazeb měla ekonomiku znovu stimulovat. Už tehdy se Japonsko dostalo do titulků se svou ultraexpanzivní měnovou politikou. Bank of Japan desítky let zasypávala trhy levnými penězi.

USA a Evropa následovaly tento směr, ale pak přišly různé krize. Koronavirus, problémy s dodavatelskými řetězci a útok Ruska na Ukrajinu vedly k výraznému nárůstu cen. Ale Japonsko bylo vždy jiné.

Žádný prostor pro zvolnění

Zde bojovali spíše s deflací než s inflací. Bank of Japan proto přizpůsobila své základní úrokové sazby. Ty nebyly zvyšovány již 17 let. Nyní se však Bank of Japan odchyluje od tohoto směru a opouští politiku záporných úrokových sazeb.

Zvýšení bylo, jak se dalo očekávat, malé, základní úrokové sazby se nyní pohybují v rozmezí 0 až 0,1 procenta. To znamená, že Bank of Japan úročí vklady u centrální banky 0,1 %. Tímto krokem úrokové sazby v Japonsku po osmi letech stoupají do kladného teritoria.

Jen masivně ztratil na hodnotě

Pravděpodobným spouštěčem byl rychlý pokles hodnoty japonské měny, jenu. Kurz již léta klesá, což v poslední době způsobuje problémy japonským domácnostem. Aby zastavila pokles kurzu, podniká nyní Bank of Japan malý a opatrný krok k normalizaci své měnové politiky.

V Evropě a USA se úrokové sazby snižují, ale Japonsko nyní svou klíčovou úrokovou sazbu zvyšuje

Tím se opět dostává do kontrastu s ostatními velkými centrálními bankami, které se již chystají na snižování úrokových sazeb.

Roman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *