Inflace v USA opět stoupá a Bitcoin dosahuje nových maxim

3 min read

Ještě před pár dny američtí investoři snili o rychlém snížení úrokových sazeb, nyní je však dohání realita. Přestože ekonomové očekávali další pokles růstu cen v USA, v únoru 2024 opět vzrostly. To dává za pravdu opatrným měnovým orgánům Evropské centrální banky v čele s prezidentkou Christine Lagardeovou.

Opatrnost byla namístě

Ta nedávno opakovaně varovala před předčasným ukončením kurzu politiky vysokých úrokových sazeb. Inflaci se zatím nepodařilo odvrátit, nyní je důležité pozorně sledovat další vývoj v různých klíčových číslech.

Ještě před pár dny se zástupci ECB pozitivně vyjádřovali k nadcházejícímu snížení úrokových sazeb, ale nyní museli změnit názor. USA zažívají návrat rostoucí inflace. To snižuje očekávání trhu ohledně rychlého snížení úrokových sazeb a tím i oživení trhů.

Inflace se celé měsíce téměř nehýbala

Jde sice jen o minimální zvýšení, ale i to by se dalo interpretovat jako varovný signál. Inflace vzrostla z 3,1 procenta v lednu letošního roku na nynějších 3,2 procenta. Ale zastavení na této úrovni také ukazuje, že inflace se ukazuje být tvrdohlavější, než jsme doufali. Posledních pár metrů na cestě k normalizaci kolem 2 procent se ukazuje být tak obtížných, jak se předpovídalo.

Ostatně s čísly kolem 3 procent se USA potýkají od června předchozího roku. V srpnu a září čísla opět krátce vzrostla. To otřásá nadějemi na rychlou normalizaci. Proto je nepravděpodobné, že by Fed v dohledné době snížil úrokové sazby.

Bitcoin stále roste

Jen před pár dny předseda Fedu Jerome Powell zdůraznil americkému Kongresu, že než bude moci snížit klíčové úrokové sazby, bude potřebovat více důvěry. Nyní se ukazuje, že jeho opatrnost byla oprávněná. V poslední době byla naděje na snížení úrokových sazeb považována za jednu z nejdůležitějších hnacích sil růstu cen na burzách. To zasáhlo také kryptoměny jako Bitcoin, který včera dosáhl nového historického maxima. 

Inflace v USA opět stoupá a Bitcoin dosahuje nových maxim

Centrální banky však nyní budou na ekonomický vývoj pohlížet s ještě větší nedůvěrou; Rychlé snížení úrokových sazeb by mohlo být daleko.

Roman

Napsat komentář