Jak ukládat velké množství BTC

3 min read

Ti, kteří drží významné množství BTC, by měli být velmi opatrní, jak je ukládají.

Rady, jak ukládat velké množství BTC

V zásadě existují dvě možnosti.

Teoreticky byl Bitcoin vytvořen tak, aby jej jeho držitelé mohli přímo vlastnit a ukládat, aniž by se museli spoléhat na zprostředkovatele. První možností by tedy bylo uložit BTC na proprietární peněženku, tj. takovou, jejíž seed nebo soukromé klíče vlastní výhradně majitel.

Druhou možností je svěřit správu BTC důvěryhodným zprostředkovatelům.

Expert na Bitcoin Jameson Lopp nedávno zveřejnil na Forbesu dlouhý článek, který odhaluje nejlepší strategie správy a ukládání BTC pro ty, kteří ho vlastní značné množství. Jako bezpečnostní expert sám pomohl mnoha bohatým lidem chránit jejich BTC a bezpečně je ukládat, takže je určitě velmi zajímavým zdrojem informací v této oblasti.

První rada, kterou dává, je nenechávat BTC na centralizovaných burzách. Vůbec nedoporučuje druhou možnost, spoléhat se na zprostředkovatele, protože kdokoli, kdo vlastní soukromé klíče BTC adresy, může na ní držené BTC kdykoli utratit.

Burzy lze hacknout a přijdou o BTC, které drží a již je nelze vrátit svým zákazníkům. Nejde jen o teoretické hrozby, protože se to v minulosti již několikrát stalo.

Vlastní správa BTC jako bezpečnější systém

Lopp doporučuje vlastní správu a navrhuje vypracování plánu tak, aby byl co nejbezpečnější. Naléhavě upozorňuje, aby uživatelé nepodstupovali zbytečná rizika, včetně obchodování a půjčování, protože to v žádném případě nejsou bezrizikové činnosti.

Rovněž vyzývá ke zvážení všech možných hrozeb, které by člověku mohly realisticky ohrozit, v neposlední řadě proto, že „BTC investoři nejčastěji přijdou o své prostředky kvůli chybě uživatele“.

Lopp také navrhuje zjednodušit proces úschovy, protože složitost je ve skutečnosti nepřítelem bezpečnosti. „Může poskytnout falešný pocit bezpečí a přitom poskytovat pouze nejasnosti“.

Problém úschovy Bitcoinu je bohužel podceňován. Důvodem je, že je často svěřena zprostředkovatelům, u nichž se doufá, že jsou důvěryhodní, ale vždy tomu tak není. Vlastní úschova také nese rizika, ale umožňuje lidem mít tato rizika pod kontrolou, aniž by museli jednoduše doufat, že jsou.

Vzhledem k technické obtížnosti těchto procesů je často nejlepší nechat si pomoci odborníkem, aby se naučil nejlepší postupy, které je třeba dodržovat. Vždy s ohledem na to, že vlastní správa, která vylučuje sdělování soukromých klíčů ostatním, je stále nejlepší.

Staking: jednoduchý, ale ne triviální koncept

Roman

Mohlo by vás zajímat

Jakou roli hrají NFT ve hrách? 2 min read
Tokenomika – nejoblíbenější modely 5 min read

Napsat komentář