Důležité události tohoto týdne pro Bitcoin a kryptoměny

8 min read

Cena Bitcoinu se tento týden držela dobře navzdory rostoucímu indexu amerického dolaru DXY. Jedním z důvodů mohl být fenomenální nárůst hodnoty výrobce čipů Nvidia. Po silných čtvrtletních číslech vzrostla hodnota americké společnosti o více než 25 procent a zajistila dobrý závěr týdne na amerických finančních trzích. Technologický index Nasdaq100 vzrostl na nové 52týdenní maximum. Pokračující nejistota ohledně včasné dohody o zvýšení dluhového stropu v USA urychlila pohyb kryptothrhu nahoru za posledních 24 hodin obchodování. Zdá se tak, že býci prozatím zastavili medvědí konsolidační trend z posledních týdnů.

Zda však zvýšení cen krátce předtím, než Senát a Sněmovna reprezentantů schválily podrobnosti úpravy dluhového stropu vyjednané mezi demokraty a republikány, je pouze prvotní reakcí, nebo z toho mohou těžit ceny kryptoměn i nadále, teprve uvidíme. U bitcoinu stále platí, že pouze potvrzený průlom nad 27 800 USD vyřeší pohyb do stran z předchozích týdnů býčím způsobem a aktivuje nové cenové cíle směrem vzhůru.

Tento týden budou relevantní následující ekonomická data

Poslední týden obchodování v květnu začíná zveřejněním nových údajů o spotřebitelské důvěře v USA. Zpráva JOLTS jobs report pro USA bude zveřejněna v polovině týdne. Ve druhé polovině týdne budou představeny první předběžné odhady vývoje spotřebitelských cen EU v aktuálním obchodním měsíci. Kromě toho se kryptoprostor těší na start sektoru maloobchodního obchodování v Hongkongu. Od 1. června budou moci malí čínští investoři v metropolitním městě zpočátku obchodovat kolem 20 kryptoměn na státních kryptoburzách. Obchodní týden končí čerstvými daty z amerického trhu práce. Americký Bureau of Labor Statistics zároveň předkládá měsíční zprávu o trhu práce (NFP) a míru nezaměstnanosti.

Spotřebitelská důvěra v USA na začátku týdne

Úterý 30. května 2023: V úterý v 16:00 SEČ zveřejní Conference Board (CB) nejnovější údaje o důvěře spotřebitelů v USA za aktuální měsíc květen. Hodnocení ekonomického vývoje v USA soukromými domácnostmi bylo v předchozím měsíci na úrovni 101,3 opět pod expertní prognózou 104,0. Pro měsíc květen analytici předpovídají další pokles pod hranici 100 na 99,0. Pokud budou odhady splněny nebo dokonce podhodnoceny a spotřebitelská důvěra bude nadále klesat, jako v prvních měsících letošního roku, dále by to zvýšilo pravděpodobnost možné recese v USA v následujících měsících obchodování. Slabá spotřebitelská data mají v poslední době negativní dopad na cenový vývoj na finančním trhu. Pokračující slabá spotřebitelská důvěra by opět zvýšila pravděpodobnost korekce také na trhu s kryptoměnami. Pokud by se naopak předpověď překonala a optimismus mezi americkými spotřebiteli oproti očekávání vzrostl, cena Bitcoinu by z toho měla těžit, stejně jako v předchozím měsíci.

Zpráva o práci JOLT uprostřed týdne

Středa 31. května 2023: V 16:00 (SEČ) bude představena nejnovější pracovní zpráva JOLTS za měsíc duben. Aktuální odhad expertů uvádí počet volných míst na 9,77 milionu. Naposledy klesl počet volných pracovních míst na 9,59 milionu, což je méně než očekávání 9,77 milionu. Poprvé od října 2022 dvakrát za sebou neprošly obranné odhady. Pokud by byl počet volných pracovních míst v dubnu opět pod očekáváním, byl by to další signál, že zpomalení ekonomiky stále více zasahuje i trh práce v USA. Pokračující slabá čísla by dále zvýšila pravděpodobnost recese ve druhé polovině roku. Slabá zpráva JOLTS by mohla přibrzdit nedávno silné americké akciové indexy a také vytvořit další tlak na ceny na kryptotrhu. Pokud na druhé straně americké společnosti vytvoří více nových pracovních míst, než se předpokládalo, zvyšuje se šance na býčí pokračování trendu. Pozitivní zpráva JOLTs v roce 2023 zatím fungovala jako zadní vítr.

Aktuální údaje o inflaci v eurozóně

Čtvrtek 1. června 2023: V 11:00 (SEČ) stát eurozóny oznámí předběžné zveřejnění spotřebitelských cen v eurozóně. V poslední době se míra inflace nedostala pod 7,0 procent. S ohledem na pokračující pokles spotřebitelských cen v USA však nelze pokles vyloučit. Proti tomu však hovoří nečekané zvýšení spotřebitelských cen v UK. Pokud bude míra inflace v předchozím měsíci pod očekáváním analytiků, evropský akciový trh by měl těžit a mohl by také dále stabilizovat kryptotrh. Pokud by naopak byla předem zveřejněná čísla nad prognózou analytiků a opět by se zvýšila jako v předchozím měsíci, byla by to další překážka v boji proti přetrvávajícímu inflačnímu problému v eurozóně. Obnovení růstu inflace v evropských zemích by bylo pro ekonomiku eurozóny otravou. Německo již v předchozím týdnu sklouzlo do recese po slabých číslech HDP. Na evropských finančních trzích lze i přes čerstvá historická maxima několika akciových indexů očekávat cenové ztráty, které by mohly mít také negativní dopad na ceny Bitcoinů.

Zpráva o zaměstnanosti v USA a míra nezaměstnanosti v USA na konci týdne

Pátek 2. června 2023: Ve 14:30 (SEČ) zveřejní Úřad pro statistiku práce nejnovější údaje o mzdách mimo zemědělství (NFP) za měsíc květen. V předchozím měsíci byl počet 230 000 nových pracovních míst výrazně nad expertní prognózou 160 000. Navzdory silným číslům z předchozího měsíce odborníci opět očekávají, že v květnu vznikne pouze 160 000 nových pracovních míst. Pokud se očekávání analytiků naplní nebo dokonce dostanou pod ně, měla by být jako první reakce naplánována korekce cen na akciovém trhu, protože by se dále zvýšilo nebezpečí recese v americké ekonomice. Pozitivní cenový vývoj na americkém finančním trhu by měla nadále podporovat další silná zpráva o trhu práce s čísly nad odhady expertů. Kryptotrh by také mohl pokračovat ve stabilizaci v důsledku dobrých pracovních údajů.

Zároveň bude zveřejněna míra nezaměstnanosti v USA za měsíc květen. Odhad tržních expertů je 3,5 procenta. V dubnu míra nezaměstnanosti klesla z 3,5 procenta na historické minimum 3,4 procenta, a to navzdory menšímu počtu nezemědělských platů. Míra nezaměstnanosti zůstala odolná navzdory trvale slabým údajům ze sektoru nemovitostí a stavebnictví. Prognóza předsedy Fedu Powella, že hrozící americká recese by mohla vést ke zvýšení míry nezaměstnanosti směrem k 4,5 procenta, se zatím nepotvrdila. Pokud by se míra nezaměstnanosti dostala nad odhady analytiků, investoři možná budou chtít po nedávném zvýšení cen získat více zisků. Na druhou stranu, pokud bude pozitivní trend pokračovat a míra nezaměstnanosti zůstane na svých historických minimech, investoři by to měli brát pozitivně a katapultovat akciové indexy dále na sever. Šance na oživení ceny na kryptotrhu by se pak také měly dále zvyšovat.

Roman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *