Jak těžit Dogecoin

3 min read

Jak je možné těžit Dogecoin? Dogecoin je těžitelná kryptoměna založená na Proof-of-Work, ale nepoužívá stejný algoritmus jako Bitcoin. Ve skutečnosti, podobně jako Litecoin, používá scrypt, což je těžební algoritmus, který vyžaduje jiné vybavení a software, což umožňuje dogecoinovým těžařům těžit také LTC.

Průměrně se nový blok těží přibližně každou minutu a má hodnotu 10 000 DOGE pro toho, kterému se podaří blok ověřit. K těžbě DOGE se nevyžaduje zařízení s vysokým výpočetním výkonem, jako jsou ASIC.

V současné době je v oběhu více než 128 miliard DOGE a rostou tempem přibližně 5 miliard ročně. Jeho nabídka nemá horní hranici, takže má povahu inflace. Těžba Dogecoinu je však méně decentralizovaná než těžba Bitcoinu, protože největší těžební pool drží asi 20% z celkového výpočetního výkonu, zatímco první tři drží více než 52%.

Co je to CryptoTab Browser? Funguje těžba při procházení webu?

Co potřebujete, když chcete těžit Dogecoin

Vzhledem k tomu, že je to mnohem méně obtížné než těžba BTC, lze těžit Dogecoin individuálně. Za jeden den je vytěženo téměř 1 500 bloků. Je tedy větší pravděpodobnost úspěchu v těžbě jednoho bloku DOGE než u BTC. Vzhledem k koncentraci hashratu v relativně malém počtu velkých poolů je však zapotřebí hodně výpočetního výkonu, aby bylo možné těžit samostatně.

To vyžaduje hardware, zejména GPU nebo ASIC. Kromě toho je samozřejmě zapotřebí specializovaný software, jako je Cpuminer, EasyMiner pro těžbu GPU nebo CGMiner nebo MutliMiner pro těžbu ASIC.

Pro ty, kteří nemají velký výpočetní výkon, je možné připojit k se mining poolu. Tímto způsobem uživatelé sdružují svůj výpočetní výkon s výkonem jiných těžařů a sdílejí veškeré výnosy v poměru k dostupnému výpočetnímu výkonu. Abychom se mohli zapojit do těžby v poolu, je nutné se zaregistrovat, stáhnout, nainstalovat, nakonfigurovat a spustit příslušný software. Dva z nich jsou Prohashing a Multipool, který například podporuje kombinovanou těžbu Dogecoinů a Litecoinů.

Ve skutečnosti existuje i třetí možnost, a to cloudová těžba, která umožňuje pronajmout zařízení pro těžbu na speciálních platformách, ale v tomto případě je nutná určitá opatrnost, protože cloudová těžba bohužel často skrývá pokusy o podvod. V tomto případě lze za teoreticky spolehlivé považovat pouze ty, které neslibují žádný velký zisk a ponechávají uživatele odpovědného za konfiguraci pronajatých strojů.

Navzdory tvrzení, že Dogecoin je „měnou lidu“, těžba dogecoinů ve skutečnosti není pro každého, i když je mnohem jednodušší než například u BTC. Konkurence je navíc taková, že je velmi obtížné těžit DOGE s nespecializovaným vybavením, což je dosti nákladné.

Roman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *