Jak koupit BTC bez KYC

4 min read

Jako peer-to-peer kryptoměna je BTC symbolem finanční inkluye. Satoshi Nakamoto navrhl kryptoměnu tak, aby ji bylo možné používat bez prostředníka. Chcete-li začít, vše, co potřebujete, je software peněženky, který si buď musíte nainstalovat do svého smartphonu nebo počítače.

Proč kupovat BTC bez KYC

Pokud nezískáte BTC jako airdrop zdarma, musíte udělat malý, ale důležitý mezikrok: koupit BTC. To zpočátku není problém. Běžní brokeři však mají poměrně rozsáhlé procesy KYC. KYC je zkratka pro Know Your Customer a popisuje proces náležité péče, který zákonodárce ukládá finančním institucím s cílem ztížit trestné činy, jako je praní špinavých peněz, financování terorismu nebo daňové úniky. Zpočátku na tom není nic špatného. Konkrétně však KYC znamená, že zákazníci musí společnosti zanechat celou řadu citlivých informací: doklady totožnosti, v některých státech čísla pojištění, bankovní spojení a osobní adresy jsou součástí standardního repertoáru.

A to se může vymstít. Úniky dat, jako je ten z Binance v srpnu 2019 nebo únik Ledgeru asi o rok později, jsou pouze průkopníkem historie krádeží dat v krypto ekosystému.

Ale i když se nic nepokazí, Binance, Kraken a spol. mají přístup k citlivým informacím, které by ne každý rád viděl v rukou společnosti: burzy například vidí, na jakou adresu se zasílají zakoupené coiny – a jak vysoká je držba Hodlera. Existují tedy dobré důvody, proč přemýšlet o nákupu BTC, který za sebou zanechává data co nejméně. A existují způsoby, jak to udělat.

Bisq, decentralizovaná burza

Zlatým standardem budou pravděpodobně decentralizované burzy, jako je Bisq. Bisq je spíše síť než burza. Vzhledem k tomu, že software nemá centralizovaného prostředníka, lze jej nazvat decentralizovaná burza nebo zkráceně DEX.

Ve společnosti v Bisq existují různé způsoby, jak se dostat do kontaktu s ostatními kolegy, a tak uzavírat obchody s ostatními účastníky sítě zcela nezávisle na centralizovaných algoritmech knihy objednávek. Každý, kdo zvolí výměnu za hotovost například poštou, si může být jist svou anonymitou. Obchodování s BTC na Bisq není zcela bez rizika. I přes povinnou kauci si lze představit, že druhá strana s penězi uteče a BTC nevydá.

Podporované platební metody najdete ZDE.

Zpravidla ale jde byznys na Bisq hladce.

HodlHodl a Localbitcoins

Burzy fungují podobně jako HodlHodl nebo Localbitcoins.com. Je pravda, že tyto nelze nazvat DEX v pravém slova smyslu, protože obchody nezpracovávají automaticky. Ale podobně jako Bisq i obchodníci vstupují do peer-to-peer vztahu se svou protistranou. Zejména Localbitcoins si udělaly jméno v zemích se slabou finanční inkluzí, protože tam lze BTC nakupovat i za hotovost. Investovat do BTC tedy mohou i lidé, kteří nemají bankovní účet. Není proto divu, že kolem 10 procent provozu na Localbitcoins je ve Venezuele.

Jak koupit BTC bez KYC

Pokud se má BTC skutečně stát penězi, musí mít přístup každý. To zajišťují decentralizovaná řešení jako Bisq nebo Localbitcoins. Ale i v této zemi mohou existovat legitimní důvody, proč se ke konvenčním burzám obrátit zády a koupit BTC bez KYC – například z důvodu ochrany dat.

Co je Avalanche?

Roman

Napsat komentář