FTX a Binance Futures snižují pákový efekt na 20x, upřednostňují ochranu spotřebitele

4 min read

Dvě z předních platforem pro obchodování s krypto deriváty – FTX a Binance Futures – snižují dostupnou páku na 20x.

Díky regulačním opatřením na celém světě, které nabírají na tempu, přijímají FTX a další kryptoburzy klíčová opatření týkající se nadměrného pákového efektu, aby zabránily krokům regulátorů.

Týden po dosud největší míře financování v historii se krypto burza FTX rozhodla snížit limit pro obchodování s marží. Údajně má tento krok chránit před nadcházející regulační bouří. V neděli 25. července oznámil ředitel burzy FTX Sam Bankman-Fried oznámení o omezení částky pro obchodování s marží. Pákový efekt na FTX tedy klesl ze 100násobku dříve na nyní jen na 20násobek. Jedná se o velký krok a potenciálně může hrát hlavní roli v denních objemech obchodování. Bankman-Fried k tomu řekl:

„Efektivní maržový systém je nedílnou součástí efektivního ekonomického systému. Ve všem však existují limity.“

Existují obavy, že vyšší pákový efekt má zásadní dopad na volatilitu trhu. Generální ředitel FTX ale vyvrátil toto tvrzení s tím, že tvoří jen malou část podnikání společnosti. Ve svém nedávném twitterovém vlákně Bankman-Fried poznamenal, že méně než 1% objemů na FTX pochází z margin call. Naproti tomu existuje několik burz, kde přispívá 5% k celkovému objemu.

Generální ředitel FTX tedy uvedl, že jeho společnost podporuje pouze „odpovědné obchodování“. Dále dodal, že produktové a maržové systémy FTX jsou určeny pouze pro „sofistikované uživatele“.

„Nedávno proběhla spousta diskusí o vysoké páce (> 20x). Téměř každá burza krypto derivátů to umožňuje a téměř každá řekne totéž: Je to nepatrný zlomek objemu a pozic. A tak po spoustě „sem a tam“ budeme prvními, kdo udělají první krok ve směru, kterým se toto odvětví ubírá. Dnes odstraňujeme vysokou páku z FTX. Největší přípustná hodnota bude 20x,“ napsal.

Binance Futures také omezila obchodování s marží

Brzy po tweetech SBF, generální ředitel Binance Changpeng Zhao tweetoval, že jeho burza Binance již také omezila obchodování s marží. CZ napsal:

„Binance Futures začala omezovat nové uživatele na maximální 20násobnou páku od minulého pondělí 19. července. (Nechtěli jsme z toho dělat událost). V zájmu ochrany spotřebitele to budeme v příštích několika týdnech postupně aplikovat i na stávající uživatele.“

Binance čelila za poslední měsíc kritice od regulátorů z celého světa. Minulý týden Binance pozastavila obchodování s akciovými tokeny jen tři měsíce po spuštění.

Vrátíme-li se k FTX, SBF poznamenal, že burza má do budoucna připraveno několik skvělých oznámení. S masivním získáváním prostředků burza plánuje rozšířit své operace. Generální ředitel FTX uvedl, že většina těchto prostředků bude použita při klíčových akvizicích. Sam Bankman-Fried také ukázal touhu po možném zalistování na Wall Street.

Tězba Chia: jak se připojit k poolu – Pooling protokol

Roman

Napsat komentář