Víte, jaká je spotřeba vody na transakci BTC? Tento problém se dostává pod drobnohled odborníků

3 min read

Bitcoin už byl v křížové palbě kritiky, protože těžba by spotřebovávala příliš mnoho elektřiny. Nyní se stále více diskutuje o spotřebě vody na transakci BTC. Z pohledu odpůrců bitcoinů zřejme neměly všechny pokusy označit bitcoinovou síť za náročnou na zdroje požadovaný účinek. Kryptoměna nebyla ani zakázána, ani její cena nespadla.

Jeden bazén na transakci BTC

Bitcoin se pravidelně musí ospravedlňovat mnoha aspekty. Nyní je přidán nový. Pokud se dá věřit výpočtům expertů, pak Bitcoin vyžaduje více než 16 000 litrů vody na transakci. To by stačilo na naplnění bazénu.

Podle odborníků by tato enormní spotřeba mohla nedostatek pitné vody v postižených regionech ještě zhoršit. Podle propočtů je vysoká spotřeba vody způsobena chlazením velkých těžebních zařízení. Voda se odpaří a nelze ji proto dále používat.

Kromě této přímé spotřeby vody Bitcoin zaznamenává i nepřímou spotřebu vody, ke které dochází při výrobě elektřiny. Alex de Vries z Amsterdamské univerzity se domnívá, že spotřeba vody v posledních letech dramaticky vzrostla. Konec této spotřeby zatím nevidí a věří, že bude dále stoupat.

De Vries předpokládá, že enormní množství by mohlo ovlivnit zásoby vody v některých suchých oblastech.

Zbytečné aritmetické operace?

Datový vědec a finanční expert navrhuje zvýšit využívání obnovitelné energie a doporučuje používat inovativní způsoby chlazení. Bitcoin by se podle jeho názoru měl těžit pouze v těch regionech, kde není tak horko. Rovněž je třeba zvážit použití průmyslové vody, tedy vody, která není vhodná k pití.

Zatímco spotřeba vody je obrovským ekologickým problémem, ve srovnání s jeho energetickými nároky bledne, dodal de Vries.

„Těžební zařízení celý den v podstatě jen generují náhodná čísla a všechna je vyhodí a nic – nic – užitečného z nich nevyjde.“

Roman

Napsat komentář