Prezidentka ECB Christine Lagardeová vysvětluje kontroverzní snížení základních úrokových sazeb

3 min read

Evropská centrální banka (ECB) minulý týden poprvé po pěti letech snížila základní úrokové sazby o 0,25 procenta. Tento krok je značně kontroverzní, a proto vystoupila sama prezidentka, aby vysvětlila podrobnosti svých úvah.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová vysvětluje kontroverzní snížení základních úrokových sazeb

Své úvahy komentovala v článku, který zveřejnila ECB a řada médií. Reviduje v něm opatření ECB v posledních letech.

Je vidět pokrok

Hlavním důvodem nárůstů byla vysoká inflace, ale vzhledem k tomu, že inflace celkově klesá, je nyní čas tlak snížit. Podle Lagardeové je inflace na cestě k dosažení dvouprocentního cíle v příštím roce. ECB to vždy považovala za cílovou hodnotu cenové stability.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová vysvětluje kontroverzní snížení základních úrokových sazeb

Lagardeová zdůraznila hlavní nástroje měnových orgánů, které z nich činí strážce eura. Stabilní ceny mohou být ovlivněny úrokovými sazbami a peněžní zásobou, proto ECB tyto nástroje využívá.

Na vině je Rusko a problémy s dodavatelským řetězcem

Lagardeová znovu poukazuje na válku Ruska proti Ukrajině jako na důvod prudkého nárůstu inflace. „Zapomněla“ však zmínit, že nárůst cen prudce vzrostl již před vypuknutím války a přesáhl 5 procent. Dalším důvodem zvýšených cen jsou podle Lagardeové problémy dodavatelského řetězce, které začaly během pandemie.

Lidé v Evropě si nesmí zvykat na vysokou inflaci, zdůraznila ve svém článku. ECB proto musí udělat vše, aby se tomuto nebezpečí vyhnula. Je si vědoma nebezpečí restriktivní úrokové politiky, ale je povinností měnových orgánů zajistit stabilitu.

ECB: Situace je prozatím nejistá

Proti inflaci se bojovalo ve třech fázích. Nejprve došlo k rychlému nárůstu úrokových sazeb. Hladina se pak udržovala vysoko a brzdy se pomalu uvolňovaly. Rychlé snížení úrokových sazeb stále nepřichází v úvahu, situace je stále příliš nejistá.

„Úrokové sazby nemusí být nutně lineárně klesající, mohou nastat období, kdy je držíme. Je možné, že ECB bude držet sazby déle než jedno zasedání.“

To zpomalí i trhy v Evropě. Nejen akcie a dluhopisy, ale i kryptoměny jsou závislé na úrokové politice. Levné peníze v konečném důsledku zajistí, že investoři budou věnovat pozornost rizikovějším aktivům. Pokrok v boji proti inflaci je ale jasně viditelný. K tomu významně přispívá měnová politika ECB. Ale ještě chvíli potrvá, než inflace zůstane trvale na své staré úrovni. Úrokové sazby proto zůstanou restriktivní, dokud nebude obnovena cenová stabilita.

Marketa Tesarkova

Napsat komentář