Důležité události tohoto týdne pro Bitcoin a kryptoměny

6 min read

Cena Bitcoinu (BTC) pokračuje v konsolidaci sestupným trendem, jako tomu bylo během minulého týdne. Klíčová kryptoměna proto stále nemůže těžit z rostoucích cen amerických akciových indexů Nasdaq a S&P500. Klíčový důvod lze spatřovat v pokračující síle amerického dolarového indexu DXY. Přestože býci dokázali odvrátit návrat k minimu z předchozího týdne 25 800 USD, nepodařilo se jim zahájit osvobození směrem k 28 000 USD. Navzdory novým ročním maximům některých hlavních technologických akcií, jako jsou Apple, Meta a Alphabet, kryptotrh aktuálně postrádá udržitelnou cenovou dynamiku. Bitcoin zakončil obchodní týden prakticky beze změny na úrovni těsně pod 27 000 USD. Další klesající obchodní rozpětí by však mohlo naznačovat, že se blíží posun.

Tento týden budou relevantní následující ekonomická data

Obchodní týden začíná zítra v úterý čerstvými daty z amerického trhu s bydlením. V polovině týdne americká centrální banka (Fed) zveřejní zápis z posledního rozhodnutí o úrokové sazbě 3. května. V druhé polovině týdne ve čtvrtek budou následovat další čísla z realitního trhu v USA. Následující den, v poslední obchodní den týdne, investoři očekávají zveřejnění čerstvých údajů o jádrové inflaci pro USA.

Prodej domů v USA začíná týden

Úterý 23. května 2023: V 16:00 (SEČ) budou oznámeny nejnovější prodeje nových domů v USA. Prodeje nemovitostí jsou považovány za důležitý ukazatel aktuální úrovně spotřebitelských výdajů a poskytují dobrý přehled o stavu amerického trhu s bydlením. V předchozím měsíci se tržby stabilizovaly a s 683 000 prodanými nemovitostmi byly výrazně nad prognózou 630 000 prodejů domů. Pokud se tento trend potvrdí, americký dolar by měl nadále posilovat a negativně ovlivňovat cenu Bitcoinu. S 663 000 prodanými nemovitostmi je odhad za uplynulý měsíc duben opět mírně pod konečnými čísly prodejů za předchozí měsíc. Pokud se prognózy nedostanou, naznačuje to negativní trend ve spotřebitelských výdajích a slabost na trhu s bydlením. Nízká čísla tržeb by potvrdila jasně nedostatečná očekávání spotřebitelů vyplývající z nejnovějších výsledků průzkumu z University of Michigan a měla by negativní dopad na americký dolar. V důsledku toho by cena BTC měla těžit z další korekce amerického dolarového indexu DXY.

Zápis ze schůze Fedu uprostřed týdne

Středa 24. května 2023: Ve 20:00 zveřejňuje americká centrální banka zápis z posledního rozhodnutí o úrokové sazbě ze 3. května. Investoři doufají v další poznatky o tom, zda by americké měnové orgány mohly pozastavit nebo již snížit zvyšování úrokových sazeb na příštím zasedání úrokových sazeb 14. června. Předseda Fedu Powell na posledním zasedání Fedu znovu zdůraznil, že v roce 2023 neplánuje žádné snížení klíčových úrokových sazeb, ale v poslední době dále klesající míra inflace dává americké centrální bance stále větší prostor, pokud jde o politiku úrokových sazeb. Opatření „kvantitativního uvolňování“ (QE) by mohla působit proti rostoucím problémům na úvěrové frontě a zmírnit rizika budoucích nesplácení v sektoru kancelářských nemovitostí. Kromě toho by protokol mohl poskytovat další informace o jak budou členové Fedu řešit pokračující bankovní krizi v USA a z toho vyplývající omezení likvidity. Aktéři trhu proto budou v zápisu z jednání hledat náznaky, jaké možnosti FED plánuje zasáhnout, pokud by se měnověpolitická situace v USA dále zhoršovala.

Čekající prodej domů v USA

Čtvrtek 25. května 2023: V 16:00 (SEČ) budou zveřejněny nejnovější údaje o prodeji stávajících domů v USA. Poté, co prodeje za poslední období klesly o -5,2 procenta, bylo potvrzeno zvýšené riziko trvalých deformací v americkém realitním sektoru. Přestože analytici očekávají růst +0,5 procenta, nižší čísla by mohla dostat akciový trh a tím i krypto sektor pod tlak. Pokud by se naopak údaje o prodejích stávajících domů naplnily nebo byly dokonce lepší, než se očekávalo, bylo by to přinejmenším náznakem počáteční stabilizace. Vzhledem k tomu, že prodeje domů v prvních třech měsících obchodování byly trvale lepší, než se očekávalo, mohlo se jednat pouze o jednorázovou odlehlou hodnotu v předchozím měsíci. Finanční trhy by měly pozitivně vnímat stabilizaci v sektoru nemovitostí, z čehož by měl profitovat i krypto sektor.

Americká jádrová inflace PCE do konce týdne

Pátek 26. května 2023: Ve 14:30 (SEČ) zveřejňuje Bureau of Economic Analysis nejnovější údaje o jádrové inflaci za předchozí měsíc duben. Nejnověji odborníci předpokládají zvýšení základní sazby o +0,3 procenta meziměsíčně. Analytici také očekávají v dubnu nárůst o +0,3 procenta. Pokud je jádrová inflace vyšší, než očekávali odborníci, investoři to pravděpodobně budou hodnotit negativně, protože americká centrální banka by musela zachovat svou jestřábí měnovou politiku v boji proti inflaci. Investoři se pak mohou rozhodnout snížit své akciové a krypto pozice. Pokud by naopak jádrová inflace vzrostla méně, než analytici očekávali, finanční trh by mohl obchodní hlídku ukončit přívětivějším způsobem. Kurz Bitcoinu by měl těžit z klesajících údajů o inflaci jako v předchozích měsících.

On-chain analýza – základy a nejlepší poskytovatelé on-chain dat v roce 2023

Roman

Napsat komentář