Ledger Recover: Bitcoinová komunita je zmatená

4 min read

Ledger Recover plánovaná funkce peněženky, která v bitcoinové komunitě vyvolala přinejmenším pár otázek. Základní úlohou této „bezpečnostní“ funkce je rozdělit počáteční frázi, tj. tajný bezpečnostní klíč pro vaše vlastní kryptoměny, na tři části a uložit je zašifrované v cloudu.

Jakmile to uděláte, porušujete jednu z hlavních zásad v bitcoinovém prostoru: Nikdy se nevzdávejte svých soukromých klíčů! Druhá funkce, o které je známo, že je pro bitcoiny velmi důležitá, je také kompromitována s Ledger Recover: soukromí. Protože pro aktivaci Ledger Recover musíte prokázat svou identitu, jako uvádí společnost na své stránce .

To se v bitcoinové komunitě setkává s nepochopením. V příslušných vláknech na Redditu je přístup výrobce hardwarové peněženky označován jako „největší selhání“ v historii kryptoměn. Proč by tedy Ledger něco takového dělal?

Důvody pro Ledger Recover

Jak je vidět v řadě tweetů od generálního ředitele Ledger Pascala Gauthiera, služba je volitelná. Spíše jde o to, aby Ledger zaujal masy. Gauthier hovoří o 100 milionech budoucích uživatelů, kterým by měla nová služba usnadnit skok do světa bitcoinů.

Zeptejte se sami sebe… Kde si uživatelé uchovávají své soukromé klíče… Na burze ? V cloudu ? Ve správci hesel ? V softwarové peněžence ?Ledger Recover to napravuje. Pomůže to také dalším 100 milionům uživatelů zapojit se do vlastní správy kryptoměn ? A… (1) Pokud nechcete, nemusíte to používat (2) na vašem Ledgeru to nic nemění. Pouze vy máte na starosti své soukromé klíče a to, co s nimi děláte.

To, co u zarytých bitcoinerů na první pohled vyvolává nelibost, zní na druhý pohled trochu srozumitelněji. A konečně, povinná osobní odpovědnost za uložení vlastní počáteční fráze může mnohé odstrašit. Navíc není nikdo, kdo by uživatelům bitcoinů pomohl, pokud ztratí svou počáteční frázi. Je ale cloudové úložiště tím správným řešením?

Tvrdá fakta o Ledger Recover

Zde jsou některá tvrdá fakta o Ledger Recover, abychom objasnili některá nedorozumění:

  • Funkce je volitelná, nikdo nemusí používat Ledger Recover
  • Stojí 9,99 USD měsíčně
  • Podle Ledger mají všechny tři společnosti držící fakce seedové fráze své vlastní silné záruky. Pokud by byla kompromitována pouze jedna z nich, bylo by to útočníkům k ničemu
  • Odemknutí Ledger Recover vyžaduje jedinečné osobní charakteristiky, které se náhodně mění s každým dotazem, takže je extrémně obtížné až nemožné je zfalšovat.

Pokud sledujete diskuse na sociálních sítích, rychle se to i přes tyto skutečnosti vyjasní: V bitcoinové komunitě převládají pochybnosti a rozhořčení. Jeden argument, který je uveden, se týká vznikajících bezpečnostních problémů způsobených cloudovým řešením.

Jedna věc je jistá: dočasné poškození důvěry a image je pro Ledger nevyhnutelné. Bez ohledu na to, jak novou funkci hodnotíte: Úspěšná externí komunikace vypadá jinak. Výrobce hardwaru má nyní plné ruce práce, aby to napravil.

Mohlo by vás zajímat: Kryptoměnové peněženky

Roman

Napsat komentář