Důležité události pro Bitcoin tento týden

7 min read

Tento týden, navzdory pokračujícím problémům s likviditou různých amerických bank a akvizici velké švýcarské banky Credit Suisse švýcarskou UBS Bank, je klíčová kryptoměna stále býčí a dokázala vystoupat na nové maximum za poslední rok. 

Na svém vrcholu cena Bitcoin vzrostla o téměř 38 procentních bodů na 28 478 USD za posledních sedm obchodních dnů. Navzdory zvýšení klíčových úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky (ECB) o dalších 0,50 procenta až 3,50 procenta si investoři drželi své bitcoinové pozice a vzhledem k dalším nebezpečím v bankovním sektoru se zdá, že více než kdy jindy spoléhají na digitální zlato jako sejf. Přibližně 15 let po bankrotu významné americké banky Lehman Brothers by se vize Satoshi Nakamota mohla stále více naplňovat a více investorů by raději spravovalo své úspory sami, aby byli chráněni v případě eskalace bankovní krize.

Tento týden budou relevantní následující ekonomická data

Nový reportovací týden začíná v úterý zveřejněním nových údajů o prodeji stávajících nemovitostí v USA v únoru. Rozhodnutí o klíčové úrokové sazbě americké Federální rezervní banky (Fed) následuje o den později. S ohledem na platební neschopnost několika amerických bank je nejvyšší měnová autorita v USA, předseda Fedu Jerome Powell, více než kdy jindy středem globálního finančního trhu. Na tiskové konferenci, která následuje, budou investoři pozorně sledovat, co říká předseda Fedu o budoucí měnové politice. Je třeba plánovat výrazné zvýšení volatility na akciovém, měnovém a krypto trhu. Aktuální čísla prodejů nových nemovitostí v USA budou následovat ve čtvrtek. Týden v pátek zakončí poslední americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za únor.

Americký trh s bydlením v centru pozornosti

Úterý 21. března 2023: V 15:00 (SEČ) představí Národní asociace realitních kanceláří nejnovější čísla prodejů stávajících nemovitostí za měsíc únor. Shromážděná data popisují stav realitního trhu, který je pro USA tak důležitý, a poskytují tak dobrý náhled na ekonomický vývoj. Pokud jsou údaje o tržbách nad očekáváním odborníků, znamená to rostoucí spotřebitelské výdaje a stabilizaci americké ekonomiky. Pokud by se prognózy minuly, bylo by to potvrzením, že trh s bydlením bude nadále ochlazovat. Expertní prognóza je 4,17 milionu prodejů domů a je tak nad jasně poslední hodnotou 4,00 milionu z ledna. Pokud by zveřejněné údaje odpovídaly nebo dokonce převyšovaly odhad, americký dolar by mohl prodloužit oslabení z minulého týdne. To by mělo mít opět pozitivní vliv na kryptotrh.

Rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách v polovině týdne v USA

Středa 22. března 2023: V 19:00 (SEČ) má Federální rezervní systém v USA rozhodnout o úrokových sazbách. Americké měnové úřady oznámily svou poslední úpravu úrokových sazeb. Podle nástroje CME FedWatch většina analytiků očekává pouze nárůst o 0,25 procentního bodu. Ve dnech před bankroty tří amerických bank většina účastníků trhu stále očekávala 50 bazických bodů. S ohledem na problémy v bankovním sektoru je šéf Fedu Powell pod masivním tlakem a je stále častěji kritizován ze strany politiků. Mnoho hráčů na trhu volá po odklonu od jeho jestřábí měnové politiky. Pokud by však pozastavil zvyšování sazeb, trh by se k tomu mohl také negativně podívat a hrozit tak, že inflaci odsune na vedlejší kolej ve prospěch potíží bankovního sektoru.

To by mohlo vést k dalším turbulencím na trzích. Na Powellově následné tiskové konferenci v 19:30 (SEČ) musí šéf Fedu vyjasnit politiku centrální banky. Ačkoli Fed minulý týden ve společné akci s americkým ministerstvem financí představil program Bank Term Funding Program (BTFP), který může být použit k poskytnutí likvidity až 3 bilionům USD pro bankovní sektor, trh se zklidnil jen na krátkou dobu. Cílem programu je zvýšit důvěru v peněžní systém a odvrátit tak požár. Kromě toho by měl být bankovní systém stabilizován a v případě potřeby by mu měla být poskytnuta dostatečná likvidita, pokud by došlo k dalším úzkým místům, jako například v Silicon Valley Bank.

Prodej nemovitostí v USA

Čtvrtek 23. března 2023: V 15:00 (SEČ) budou představeny nejnovější údaje o prodeji nových domů v USA. Prodeje nemovitostí jsou považovány za dobrý ukazatel aktuální úrovně spotřebitelských výdajů a stavu realitního sektoru. Pokud jsou prodeje domů slabší než 648 000 rodinných domů očekávaných odborníky, znamenalo by to zhoršení spotřebitelských výdajů a slabost na trhu s bydlením, a tím i ve stavebnictví. V předchozím měsíci byl počet prodaných domů 670 000, nad očekáváním 620 000. Pokud by se slabost na realitním trhu po stabilizaci v předchozích měsících opět zvýšila, měl by se pod další tlak dostat i americký dolar, což by mělo mít pozitivní vliv na cenu Bitcoinu.

Základní míra nových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v USA

Pátek 24. března 2023:Ve 13:30 (SEČ) budou zveřejněna konečná čísla únorových základních objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Po výrazném meziměsíčním nárůstu o 0,7 procentního bodu se základní sazba meziměsíčně dostala o 0,5 procenta nad očekávání analytiků. Pro únor se očekává mírný nárůst o 0,2 procentního bodu. Pokud budou čísla v souladu s prognózami a příchozí objednávky budou nadále růst, měl by americký dolar vyvíjet o něco silnější trend. Vzhledem k tomu, že akciový trh má v poslední době po silných příchozích objednávkách vzestupný trend, je těžké předvídat, jak by se trh mohl vyvíjet v důsledku slabých dat. Pokud bude americký dolar v důsledku zveřejněných údajů nadále klesat, mělo by to dát ceně Bitcoinu další impuls. Jakékoli oslabení indexu amerického dolaru (DXY) by mělo pro kryptoměnu poskytnout další podporu.

3 nejlepší obchodní indikátory pro začátečníky

Roman

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář