Decentraland recenze, návod 2024

19 min read

Decentraland je jedním z nejznámějších míst v metaverzu. Je to do jisté míry obdoba dovolenkových destinací ve fyzickém světě. Ale na rozdíl od těchto míst je Decentraland nový a neustále se mění. Vychutnejte si vše, co tato virtuální krajina nabízí a my vám podáme pomocnou ruku prostřednictvím tohoto průvodce. Čtěte dále a dozvíte o historii a nejdůležitějších místech Decentralandu.

Metaverzum, ve kterém lze stavět

Decentraland recenze,návod 2023

Než se naučíte, kam jet v Decentralandu, je důležité pochopit, co to je. Nebo přesněji, co je to metaverzní virtuální svět. Lidé si často metaverzum představují jako obří 3D krajinu. A je to pravda a tyto nekonečné digitální hranice jsou velkou částí metavere. Ale jsou jen jednou částí mnohem významnějšího konceptu.

Metaverse lze lépe chápat jako druhý digitální svět, který existuje paralelně s naším vlastním. Stejně jako náš fyzický svět, ani metaverzzum se nikdy „nevypne“. Je vždy přístupný a to, co v něm děláte, se po odhlášení jen tak neresetuje. Metaverzum neustále roste, ale to, co v něm děláte, přetrvává v průběhu času. Headsety pro virtuální realitu (VR) vám umožní v podstatě vstoupit do metaverze.

Ale jiné systémy, jako je rozšířená realita (AR), mohou překrýt metaverzum na povrchu fyzického světa. Různé technologické varianty otevřou různé části metaverze. Kromě systémů VR a AR mají k metaverzům přístup i chytré telefony a videoherní konzole.

Co definujeMetaverse hru?

Společnosti zabývající se advětvím Metaverse viděly jeho potenciál pro hraní hned od začátku. Koneckonců, VR headset zařízení začala jako herní příslušenství. Definici metaverse hry však může být zpočátku trochu těžké najít. Online hry s určitým vlastním světem jsou trendy, ale nemusí to být nutně metaverse hry. Jádro této otázky spočívá v tom, jak dobře odráží skutečné svobody. Mezi tyto vlastnosti patří naše akce, které mají trvalý dopad, schopnost vytvářet nebo prodávat obsah a obecně fungovat bez omezení libovolnými pravidly hry.

Standardní videohru, dokonce i online platformy, lze považovat za vězení. Vývojáři her pevně kontrolují, co hry mohou dělat. Ale metaverse hry jako Decentraland vám dávají stejnou svobodu, jakou máte ve fyzickém prostoru. Můžete si vytvořit své vlastní cíle, výzvy a úspěchy.

Co je Decentraland?

Decentraland je výtvorem Ari Meilicha a Estebana Ordana. Je neuvěřitelně populární a během svého uvedení na trh v roce 2017 vydělal 26 milionů dolarů. Po technické stránce používá protokol Decentraland třívrstvý systém. Skládá se z Consensus Layer, která sleduje vlastnictví půdy. Druhá vrstva, Land Content, se při poskytování aktiv spoléhá na metodu decentralizované distribuce. A vrstva v reálném čase poskytuje síťové rozhraní typu peer-to-peer, které spojuje veškerou komunikaci společnosti Decentraland.

Jedna zásadní část tohoto návrhu vychází z toho, že systém používá blockchain Ethereum, který má funkce smart kontraktů. To znamená, že blockchain může zajistit automatické zpracování sekundární funkčnosti. To pomáhá Decentralandu pracovat s většinou aktiv v systému jako s jedinečnými entitami. Stejně jako každá kryptoměna je jedinečná, každá část Decentralandu je také jedinečná.

A vlastnictví hraje velkou roli v přitažlivosti systému: uživatelé si mohou koupit své vlastní pozemky v Decentralandu pomocí jeho kryptoměny MANA. Tyto nákupy jsou jedinečné zdroje známé jako LAND. Pozemky lze spojit dohromady, zastavět nebo prodat za nativní měnu MANA. Je to platforma pro průzkum, tvorbu a investice.

První pohled do Decentralandu

Decentraland: Tokeny

Velká část kreativity přítomné v Decentralandu je spojena s blockchainem. Tento digitální systém je důvodem, proč lidé mohou v rámci systému vytvářet, kupovat a prodávat jedinečné položky. Aktiva a měna jsou jedinečné tokeny vázané na rozsáhlejší blockchain. Ty přicházejí ve dvou formách, MANA a LAND.

MANA token

Decentraland recenze 2023

MANA je hnací silou ekonomiky Decentralandu. Na čistě technické úrovni je MANA token ERC-20, který je podporován na mnoha mimoserverových kryptoměnových burzách. Ale to, čím MANA skutečně září, je to, co s ní můžete dělat v Decentralandu. MANA se používá k nákupu všeho od pozemků po oblečení na Decentraland Marketplace. Tato oblast slouží jako centrální uzel pro všechny formy obchodu v rámci systému. 2,19 miliardy vytvořených tokenů MANA dává uživatelům možnost nejen bavit se v Decentralandu, ale také vydělávat skutečné peníze. MANA umožňuje uživatelům tvorbu, prodej a dokonce investice do pozemků.

LAND token

LAND doslova to, co uživatelé země vidí v Decentralandu. Ale je to také token vázaný na blockchain. To znamená, že LAND je omezený zdroj, stejně jako ve fyzickém světě. A stejně jako pozemek ve fyzickém světě je i LAND investicí. Každý LAND je token ERC-71, který existuje jako pozemek o rozměrech 52×52 stop (16×16 metrů). Celý svět Decentraland se skládá z 90 601 unikátních tokenů LAND.

Decentraland – Avataři

O světě Decentralandu jste toho hodně slyšeli. Ale co lidé v něm? Odpovědí na to je něco, čemu se říká avatar, digitální verze vás samotných. Tento avatar je vaším vlastním jedinečným výtvorem a reprezentací.

Video: Avataři Decentraland

Můžete si koupit oblečení a doplňky pro svého avatara stejně jako ve fyzickém světě. Váš vzhled může pocházet z vaší vlastní představivosti, nebo se můžete rozhodnout následovat nejnovější trendy. Vaše uživatelské jméno je dokonce mintováno jako unikátní NFT. Jednou z nejlepších částí avatarů je, že můžete nechat zazářit své pravé já. Můžete si vytvořit avatara, který vypadá a obléká se stejně jako vy ve fyzickém světě.

Mohli byste si znovu vytvořit pohled ze své minulosti, po kterém jste obzvláště nostalgický. Nebo můžete popustit uzdu své fantazii a vytvořit si avatara, který vypadá jinak než váš skutečný vzhled. Můžete dokonce vytvářet a prodávat oblečení pro avatary.

Decentraland recenze 2023

Decentralizovaný jako DAO

Decentraland poskytuje uživatelům působivě pohlcující zážitek. Ale součástí toho, co z něj dělá skutečný metaverzní virtuální svět, je to, jak se s ním blockchain protíná na každé úrovni. Unikátní aktiva jsou možná díky blockchainu. A blockchain se dokonce používá jako systém řízení v podobě decentralizované autonomní organizace (DAO).

Decentraland recenze 2023

DAO vlastní nejdůležitější smart kontrakty, které pomáhají řídit systém. Smart kontrakty DAO zahrnují kontrakty o pozemku, majetku, wearables, servery obsahu a tržiště. Autonomní povaze DAO dále napomáhá vlastnictví značného množství MANA. Ale tohle není nějaká autorita bez práva, která vládne nad systémem.

DAO se skládá z uživatelské základny Decentraland. Uživatelé mohou navrhovat a hlasovat o celé řadě různých problémů, což se děje prostřednictvím rozhraní řízení založeného na Aragonu DAO. Některá nadcházející hlasování ovlivní upgrady LAND, aukce LAND a poplatky na trhu.

Decentraland: NFT, ekonomika a tržiště

Decentraland recenze 2023

DAO společnosti Decentraland zdůrazňuje skutečnost, že jde o systém vlastněný uživateli. Decentraland je pravděpodobně jeden z prvních svého druhu. Toto vlastnictví se například od videohry podstatně liší. Jedním z nejdůležitějších je, že vlastnictví Decentralandu přesahuje servery Decentralandu.

Můžete si něco koupit na tržišti Decentraland a prodat to v jiné metaverzní implementaci, nebo naopak. To vše díky decentralizované povaze blockchainu. Blockchain usnadňuje identifikaci nebo vytváření jedinečných hodnot. To může sahat od nově vytvořených aktiv až po váš podpis.

Blockchain také usnadňuje prohlížení informací o povaze a vlastnictví čehokoli v Decentralandu. Můžete dokonce vidět historii transakcí položky při procházení tržiště. Sekce My Store ještě usnadňuje rychlé zobrazení informací o vašich jedinečných aktivech nebo práci na značce.

Video: Jak můžete vytvořit wearables pro Decentraland

Decentraland: Vytváření předmětů, světů a her

Velká část diskuse se zaměřuje na tvorbu obsahu. To ale vyvolává důležitou otázku. Jak přesně vytváříte obsah v Decentralandu? Důležitější odpovědí je diskuse sama o sobě. Krátkou odpověď však lze zúžit na dva nejdůležitější nástroje pro tvorbu – The Builder [stavitel] a SDK.

The Builder

The Builder je online nástroj navržený tak, aby vám pomohl vytvářet a publikovat krajiny a scenérie Decentraland. Jednou z nejlepších věcí na tomto nástroji je, že jej ani nemusíte instalovat, protože The Builder je webová aplikace. Je navržen tak, aby se dal snadno nastavit, používat a ovládat. Snadné použití však vytváří určitá omezení. Například The Builder může vytvářet pouze výstupy, které mají obdélníkový tvar. Ale přináší to také některé působivé výhody. Poskytuje uživatelům rozsáhlou knihovnu předem připravených modelů a obsahu, na kterém lze stavět. A je implementován v rámci snadno použitelného rozhraní.

Video: Decentraland The Builder

Decentraland SDK

Programátoři mají hodně rádi nastavení Decentralandu. Technické detaily jsou jedinečné a SDK dává programátorovi značnou část této síly na dosah ruky. Decentraland SDK posouvá funkčnost The Builder na další úroveň. Budete potřebovat nějaké zkušenosti s programováním. Ale kodéři mohou importovat modely, psát programy a dokonce vytvářet hry, které mohou existovat ve větším vesmíru Decentraland. Samozřejmě ne každý programátor je odborníkem na 3D modelování. V dokumentaci však najdou tipy, jak využít předem připravené modely. Dokumenty také obsahují dostatek informací, abyste se mohli začít učit 3D modelování.

Decentraland: Co můžete dělat ve virtuálním světě?

Máte spoustu příležitostí k vytváření obsahu. Ale v Decentralandu je také celý digitální svět příležitostí k objevování. Následující možnosti vám mohou pomoci začít správnou nohou při hledání věcí, které můžete v tomto metaverzu dělat.

Prozkoumejte virtuální svět

Očekávali byste, že metaverzum založené na vlastnictví LANDu bude mít hodně k prozkoumání. A 90 601 pozemků v rámci systému to potvrzuje. Decentraland má v současné době 39 schválených okresů. Oblast Aetheria (kyberpunk) je největší, má 8 008 kusů LAND, ale působivých je také 6 776 ve Vegas City a 6 485 v Dragon City. V systému jsou oblasti pro každého. A zaměření místa může sahat od dobrodružství po jógu a ještě dál.

Socializujte se s ostatními

Někteří lidé přirovnávali Decentraland k pokročilejšímu pojetí Second Life. Je to proto, že oba jsou systémy s otevřeným světem, kde neexistuje stanovený cíl. Stejně jako život samotný, je na vás, abyste si určili, co od světa chcete. Ale pro mnoho lidí je odpovědí setkání s jinými lidmi. A Decentraland nabízí spoustu příležitostí k socializaci. Můžete se setkat se stejně smýšlejícími lidmi a přitom si užívat nočního života klubů nebo dokonce taveren. A ti s více uměleckými sklony budou rádi diskutovat o umění v muzejní čtvrti. Je to velmi přátelské prostředí.

Video: Decentraland Halloween Treasure Hunt

Zúčastněte se virtuálních akcí

Lidé často myslí na metaverse startupy, když si představí spolupráci. Decentraland ale ukazuje, že spolupráce je vzrušující. Decentraland například pravidelně představuje širokou škálu renomovaných DJs. A ve skutečnosti může v tomto digitálním světě fungovat téměř každý podnik. Je zde působivý výběr kasin, GolfCraft Island a další.

Decentraland: Co je to POAP

Decentaland recenze 2023

Když se zúčastníte akcí Decentraland, můžete obdržet speciální token protokolu POAP (Proof Of Attendance Protocol). Tyto tokeny fungují na sidechainu Etherea – Gnosis Chain. Je to v podstatě podobné útržku lístku ve fyzickém světě. Vzpomeňte si, jak si vážíte memorabilií z velkých koncertů nebo rande v kině.

Tokeny pro potvrzení účasti jsou malým kouskem digitální historie. Takový, který je jedinečný díky vlastnostem  blockchainu. Pokud plánujete událost, můžete si vytvořit tokeny POAP. Decentraland Foundation vytvořila přístupný server speciálně pro vytváření POAP členy Decentraland.

Decentraland: Tři oblíbené aktivity

Viděli jste mnoho mít a byli na mnoha událostech. Ale každá prázdninová destinace bude mít některé oblasti, které jsou nejlepší z nejlepších. A Decentraland není v tomto ohledu jiný. Následující výběr jsou části tohoto metaverza, které si možná budete chtít vyzkoušet.

Hazardní hry ve Vegas City

Hazardní hry jsou v Decentralandu dobře zastoupeny. Levý horní roh systému je domovem Vegas City. Je to neoficiální oblast hazardu v Decentralandu. Vegas City ukazuje, proč je koncept metaverse tak vzrušující, protože kombinuje typickou kasinovou zábavu s experimentálnějšími koncepty, jako jsou koňské dostihy ZED.run na Polygonu.

A můžete také najít tradiční kasina jako Tominoya Casino. Dokonce i poflakování se a užívání si atmosféry některých kasin vám vydělá tokenyy zdarma. K dispozici je také výběr bezplatných her, kde si můžete užít poker nebo jiné soutěže, aniž byste museli sázet. Normou jsou však hry s výplatami kryptoměn.

Video: Průzkum Vegas Plaza v Decentralandu

NFT Art v Narra Gallery

Decentraland recenze 2023

Kromě vzrušujícího hazardu můžete v uměleckých galeriích Decentralandu najít také kontemplativní zážitky. Tento metaverzní virtuální svět má širokou škálu míst souvisejících s uměním. Ale galerie Narra je nejznámější. Je to otevřená galerie, která dává umělcům a sběratelům možnost vystavit své umění.

To může zahrnovat NFT, krypto sběratelské předměty, umění a dokonce projekty metaverse. Galerii Narra najdete v jihovýchodním rohu Decentralandu. Tato oblast je také známá jako Art District. Narra je skvělým výchozím bodem k prozkoumání okolních oblastí, jako je galerie Signum a DOJO.

Minigolf on GolfCraft Island

Decentraland recenze 2023

Minigolf je oblíbeným pohledem na tradičnější sport golfu. A Decentraland vám dává šanci vyzkoušet si skutečně unikátní implementaci minigolfu návštěvou GolfCraft Island. Když dorazíte, můžete si hru oprášit hraním bezplatné minihry jako tréninku.

Až budete připraveni, můžete přejít na další úroveň a vyzkoušet soutěžní režim. To poskytne zkušenosti, módní lístky a diamanty. Lístky na módu lze vyměnit za oblečení a nositelné věci. Diamanty zároveň vylepší vaše zlaté hole. Soutěžní režim dokonce náhodně přiděluje ceny jako odměnu.

Decentraland návod

První věc, kterou potřebujete, je peněženka, která úspěšně funguje prostřednictvím webového prohlížeče, přičemž MetaMask a Atomic Wallet nabízejí dvě životaschopné možnosti.

Kterou decentralizovanou peněženku byste měli použít?

Peněženka je zásadní pro pozitivní a bezpečný zážitek z Decentraland. Slouží jako váš účet a umožňuje vám připojit se k metaverzu z jakéhokoli zařízení. To se liší od místního úložiště nebo centralizované peněženky, která vám umožňuje přijímat denní odměny a úkoly nebo se účastnit událostí v reálném čase.

MANA můžete uložit v jakékoli peněžence kompatibilní s ERC-20. Tyto peněženky vám nabízejí úplnou kontrolu nad vašimi soukromými klíči a umožňují vám je šifrovat na libovolném zařízení, které si vyberete, oproti jejich uložení na centralizované burze.

Decentraland recenze, návod [current_date format=Y]

Doporučujeme kryptoměnovou peněženku MetaMask. Celkově se jedná o vynikající volbu pro hráče, která poskytuje bezpečnost a dostupnost ve stejné míře.

Jak pokračovat ve hře

Pokud zvolíte MetaMask, budete muset otevřít prohlížeč a přihlásit se ke svému přidruženému účtu. Poté z rozbalovací nabídky v pravém horním rohu prohlížeče vyberte Extensions. Mnoho peněženek bude vyžadovat 12slovnou počáteční frázi pro zabezpečení a heslo pro zabezpečení běžného přístupu.

Poté můžete vstoupit do Decentraland přímo prostřednictvím svého prohlížeče, vytvořit heslo pro svůj účet a virtuální identitu.

Jak získat své jméno

Při své první návštěvě vás čeká prohlídka platformy s vytvořením pasu a avatara, přičemž budete mít možnost vstoupit jako host. Můžete získat základní avatar a identitu zdarma. Pokud si chcete nárokovat trvalé a jedinečné jméno avatara, budete muset zaplatit poplatek.

Co dělat dál?

Můžete kliknout na ikonu Exploring v pravém horním rohu obrazovky a pustit se do výukového programu pro začátečníky k rozvoji základních dovedností, jako je chůze, skákání a dokonce i žvýkání žvýkačky současně!

Poté můžete výukový program opustit portálovým obloukem a ponořit se do metaverza Decentraland a určit si přesnou úroveň zapojení. Jak budete postupovat, záleží na tom, co hodláte dělat.

Pokud se chcete pohybovat ve virtuálním světě a hledat existující hry, můžete se teleportovat do různých oblastí stisknutím Con na klávesniciDalší možnosti na spodní liště vám pomohou plnit úkoly, stavět a hledat dostupné hry. Než určíte hry, které by se vám mohly líbit, můžete se projít nebo použít ikony Jump.

Sestavte si svou hru

Jak vytvářet hry na Decentralandu?

Vaším prvním krokem je investování do pozemku. Budete muset určit, kolik položek chcete začlenit, škálovatelnost a rozhodnout, kolik balíků budete muset koupit.

Jakmile na to přijdete, budete muset vybrat velikost scény, kterou vytvoříte pomocí dostupného a snadno použitelného nástroje The Builder. Vyberte si z následujících 4 možností:

  1. Mini (1×1): 16x16m – až 20 položek
  2. Standardní (2×2): 32x32m – až 80 položek
  3. Velký (2×3): 32x48m – až 120 položek
  4. Vlastní: do 32 pozemků

Jakmile zakoupíte svůj pozemek, dalším krokem je dopřát své kreativní stránce a rozvíjet svou hru. Pokročilí uživatelé se znalostmi TypeScript nebo podobného jazykového kódování by si měli najít čas, naučit se a používat Software Development Kit (SDK) společnosti Decentraland.

Tento pokročilý software vám pomůže importovat 3D modely do platformy pro složitější a pohlcující hry. Podporuje také pokročilé kódování, animace a několik gamifikovaných aplikací.

Doporučujeme, abyste se seznámili s platformou a procházeli stávající hry, než si vyvinete vlastní. Najdete zde rozmanitý výběr dostupných her, některé populárnější než jiné.

Webová stránka nabízí výukový materiál, který vám pomůže učinit informované rozhodnutí o investici a zapojení. Patří mezi ně blou, podrobná dokumentace pro vývojáře scén (zde) a Kurz The Decentraland University: Building Virtual Reality Scenes in Decentraland (zde).

Závěr

Nelze popřít, že Decentraland je velmi vzrušující a jedinečný projekt v rámci blockchainového ekosystému. Nepochybně udá tón pro všechny nové online hry pro virtuální realitu, které se v budoucnu objeví, včetně jakýchkoli 3D/VR systémů nebo dApps pro alternativní život. Je decentralizovaný a vlastněný skutečnými hráči, kteří mohou používat ekosystém k vytváření všeho, co chtějí.

Bude také dobré vidět, že do Decentralandu přibývají další interaktivní části. V současné době je to jako místo, kam se turisté mohou jít podívat, ale na možné akce je to zatím dost málo. Připojit se k Decentraland je poměrně jednoduché a lze jej provést z jakéhokoli prohlížeče s podporou Web3, jako je Google Chrome. Hráči si také mohou stáhnout samostatnou aplikaci pro Windows, aby mohli začít.

 

Marketa Tesarkova

Napsat komentář