Další rekord hashratu – analýza

3 min read

Průměrný hash rate Bitcoinu za posledních sedm dní obnovil své předchozí historické maximum na 182,01 Exahash/s. 

Další rekord hashratu - analýza

Zvýšení hashratu znamená, že roste konkurenceschopnost těžby a je to vidět na hashprice – cena hashování – se určuje vydělením denního příjmu těžařů hashratem a vypočítává, kolik příjmu připadá na jeden terahash.

Hashprice je aktuálně zhruba 0,28 dolaru, což je pokles z dříve zaznamenaného maxima 0,42 dolaru v roce 2021.

Další rekord hashratu - analýza

Jak se ASIC stávají efektivnějšími a v síti je více hashratu, náklady na hashování nadále klesají. To ukazuje, jak je těžební sektor konkurenceschopný, protože mnoho účastníků těží s nulovými mezními náklady (mimo jiné kvůli udržitelným energetickým zdrojům).

Další rekord hashratu - analýza

Úprava obtížnosti těžby je mechanismus, který se přizpůsobuje růstu (nebo poklesu) hashratu a zajišťuje tok bitcoinových bloků s průměrným intervalem 10 minut.

Další rekord hashratu - analýza

Při pohledu na hashprice vyjádřeného spíše v BTC než v dolarech se příjem nezvyšuje kvůli růstu ceny Bitcoinu, ale pouze v obdobích, kdy hashrate klesá (a následně se upravuje směrem dolů).

Další rekord hashratu - analýza

Když se podíváte dále, hashprice v BTC neustále klesá s velkými pohyby dolů během halvingu (jak bloková dotace klesá o 50 %).

Další rekord hashratu - analýza

Logickým závěrem je, že dokud bude existovat energie, díky které lze těžit s nízkými náklady, bude těžba BTC extrémně zisková, takže můžeme očekávat, že hashrate bude nadále růst, protože schopnost monetizovat energii je jedním z největších průlomů v digitální éře.

Takže s hlavingy a úpravami obtížnosti můžete očekávat, že BTC bude obtížnější produkovat (za předpokladu, že se zvýší hash rate).

A bude růst navždy….no, minimálně do roku 2140.

3 nejlepší multichainové softwarové peněženky pro správu, staking a swapy

Roman

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář