Další překvapivý obrat: Tentokrát se nelichotivě o kryptoměnách vyjádřil Investiční ředitel společnosti Guggenheim Scott Minerd, je to opět hra velkých hráčů?

4 min read

Scott Minerd – globální investiční ředitel a předseda Guggenheim Partners – přirovnal nedávný kolaps kryptotrhu k „Tulipánové horečce“ v 17. století. Jeho současný postoj přišel poněkud nečekaně, protože před nedávnem předpovídal cenu 600 000 dolarů za Bitcoin.

To opět vyvolává otázky, zda v sektoru kryptoměn nebují nový typ manipulace se vstupem zvelkých hráčů, kteří pumpují minci býčími novinkami a poté podkopávají „slabý“ Bitcoin.

Scott Minerd: Krypto je „tulipánová horečka“

Nedávný krach na trhu kryptoměn vytvořil příležitost pro mnoho investorů a vlivných lidí, aby vyjádřili své předpovědi o současném stavu a budoucí ceně Bitcoinu. A zatímco mnozí projevili podporu, někteří se stavěli velmi negativně a dokonce udělali úplný obrat ve svých předchozích postojích.

Takový je příklad CIO Guggenheima – Scott Minerd. Předseda jedné z největších investičních organizací v nedávném tweetu popsal krypto jako „Tulipánovou horečku“. Šel dále a tvrdil, že se kryptoměny množí, jako tulipánové cibulky, než nabídka zaplaví poptávku a to cenu stáhne dolů.

Minerdovo hodnocení bylo překvapením, protože v minulosti byl ohledně Bitcoinu býčí. Minerd si představoval výrazně vyšší budoucí cenu primární kryptoměny: „Bitcoin se jednoho dne chystá na 400 000 dolarů.“

Při jiné příležitosti v dubnu letošního roku šel CIO společnosti Guggenheim dále, když tvrdil, že hodnota primární kryptoměny může explodovat na 600 000 dolarů. Pokud by BTC skutečně vyletěl na tuto cenu, jeho tržní kapitalizace bude přes 11 bilionů dolarů – nebo zhruba 5x vyšší než nejcennější společnost na světě – Apple. Tím se digitální aktivum umístí na stejnou úroveň jako zlato.

Na druhou stranu, nebylo by to poprvé, co se Scott Minerd nelichotivě vyjádřil o BTC. Došlo k tomu jen měsíc poté, co Minerd učinil býčí prohlášení o tom, že BTC potenciálně dosáhne 400 000 dolarů. Uvedl, že parabolický vzestup Bitcoinu je v krátkodobém horizontu neudržitelný, náchylný k neúspěchu, zatímco samotná společnost čekala na povolení investovat až 10% svého fondu Makro Opportunities Fund ve výši 5,3 miliardy USD do Grayscale Bitcoin Trustu.

Napumpoval minci býčími novinkami a poté podkopal „slabý“ Bitcoin při přípravě své investice

Těžba Dogecoinu se softwarem Unmineable krok za krokem

Podkopat Bitcoin – manipulace velkých hráčů

Například nedávno hlavní investiční banka JPMorgan uvedla, že Ethereum (ETH) bude i nadále překonávat BTC. ETH je „páteří krypto ekonomiky, BTC je spíše komoditou, která konkuruje zlatu.” V dubnu také stratégové JPMorgan uvedli, že by Bitcoin mohl zaznamenat hlubší propad a pokud se mince nedokáže brzy vrátit zpět nad 60 000 USD, hybnost se vytratí.

JPMorgan se však již letos v létě připravuje nabídnout klientům aktivně spravovaný fond BTC, nikoli ETH.

Na konci listopadu Jeffrey Currie, vedoucí výzkumu komodit v Goldman Sachs uvedl, že BTC je komodita podobná zlatu a volatilita pramení hlavně z její nedostatečné likvidity. „Nechápu, všechno to nepřátelství, BTC se příliš neliší od zlata“.

O pár měsíců později Currie uvedl, že „Bitcoin pomohl dalším kryptoměnám, jako je Ethereum a altcoiny. To podle našeho názoru podtrhuje skutečnost, že závod mezi kryptoměnami o status dominantního dlouhodobého úložiště hodnoty není stále rozhodnut a to zvyšuje riziko držení Bitcoinu.“  

Dále uvedl, že Bitcoin vykazuje známky zralosti, ale úroveň institucionálních investic v něm je stále velmi malá – je zapotřebí více, aby se stabilizoval.

Pár týdnů poté bylo oznámeno, že společnost Goldman Sachs si klade za cíl nabídnout své první investiční nástroje pro BTC a další nespecifikovaná digitální aktiva bohatým klientům ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Banka již nabízí kryptoobchodní oddělení a pro své klienty obchoduje s BTC futures a nedoručitelnými forwardy.

Roman

Napsat komentář