Čína má problém s těžbou BTC

3 min read

V Číně existuje mnoho těžebních farem, které těží bitcoin a další kryptoměny. Tyto farmy spotřebovávají hodně elektřiny, což zemi způsobuje problém udržitelnosti.

Podle studie publikované v Nature by emise CO2 generované rostoucí spotřebou energie při těžbě bitcoinu mohly ohrozit Zemi v oblasti změny klimatu. Studie ukazuje, že pokud nebudou přijata opatření, očekává se, že roční spotřeba energie při těžbě bitcoinu v Číně dosáhne vrcholu v roce 2024 na 296,59 Twh, což generuje 130,50 milionu tun uhlíkových emisí.

Klíčovým bodem, jak zdůrazňuje stejná studie, jsou právě politické zásahy, které by mohly snížit emise, protože provoz BTC nutně nevyžaduje tolik energie. V tomto ohledu je však postoj čínské politiky k těžbě BTC nejasný.

Rollercoin, simulátor těžby Bitcoinu s reálnými výdělky

Problémy s těžby BTC v Číně

Jak uvádí Sky News, v různých částech Číny existují různé zásady.

Země se skládá z dvaceti dvou provincií, pěti autonomních oblastí, čtyř obcí a dvou částečně autonomních zvláštních správních oblastí. Vzhledem k neexistenci národní politiky v tomto ohledu jedná každý region de facto autonomně. Například ve Vnitřním Mongolsku již byly některé farmy uzavřeny z vlastní iniciativy, zatímco na jiných místech, kde je hojná vodní energie, jako je S‘-čchuan, jsou těžební farmy vítány a jsou přijímány příznivá nařízení.

Faktem je, že těžba BTC může být nyní velmi výnosným obchodem, pokud se provádí levnou elektřinou a místní vlády mají zájem vybírat daně z těchto zisků. Na druhé straně samotné místní samosprávy musí splnit své vlastní cíle v oblasti emisí uhlíku, a to natolik, že v tomto scénáři existují ti, kteří srovnávají čínský těžební sektor s divokým západem.

Podle průzkumu University of Cambridge se nyní 65% celkového hashratu bitcoinu nachází v Číně, což z ní činí zemi nejvíce zasaženou tímto problémem.

Jedná se však v zásadě pouze o politický problém, protože i kdyby zakázali těžbu nebo vyžadovali pouze zdroje s nulovými emisemi nebo uvalili na těžbu velmi vysoké daně, bitcoinová síť by stále fungovala bez problémů. Spotřeba energie není způsobena nastavením bitcoinového protokolu, ale svobodnou volbou těžařů: stačilo by je přesvědčit nebo přinutit, aby spotřebovávali méně a problém by mohl být vyřešen.

Napsat komentář