Cena Bitcoinu by do pár měsíců mohla dosáhnout 85 000 dolarů, tyto indikátory se otáčejí

5 min read

On-chain data naznačují, že Bitcoin zažívá oživení jako v prosinci 2018 a březnu 2020. Mohli bychom se dostat na 85 000 dolarů.

Bitcoin je stále pod klíčovým klouzavým průměrem a to není býčí znamení, ale známky oživení konečně dorazily. Ve své nejnovější zprávě analytická platforma Decentrader zdůraznila tři on-chain indikátory volající po bezprostředním býčím pokračování BTC.

Indikátory ukazují oživení jako v březnu 2020

Bitcoin nyní strávil téměř měsíc pod svým 200denním klouzavým průměrem (DMA). To je znepokojivé, varují analytici Decentrader a vnější faktory, jako je geopolitický sentiment, tomu moc nepřidávají.

„Bitcoin udržuje trh v napětí, protože se nadále pohybuje mezi týdenní podporou na 32 000 USD a krátkodobým odporem 200 DMA v současné době na 42 000 USD.“

Nejistota po nedávném krachu a obavy ohledně oznámení prezidenta Bidena na summitu G7, který se bude blížit o nadcházejícím víkendu ohledně toho, jak se USA budou potýkat s kryptoměnou v souvislosti s nedávnými ramsomwarovými útoky, zatím drží cenu dole. Bitcoin se během víkendu nadále pohyboval v tomto rozmezí.

Cena Bitcoinu by do pár měsíců mohla dosáhnout 85 000 dolarů, tyto indikátory se otáčejí
zdroj: TradingView

Naštěstí však několik on-chain indikátorů nyní naznačuje, že odraz od medvědí fáze v rámci celkového býčího trhu nyní probíhá. Jsou dobře známé – sentiment aktivních adres, SOPR a divergence Stock-to-Flow.

Sentiment aktivních adres

Aktivní adresy měří, zda je Bitcoin v určité cenové hladině překoupen nebo přeprodán v poměru k počtu aktivních adres na blockchainu. A pokud se historie zopakuje, je jediná cesta – nahoru.

Když je změna ceny (oranžová čára) pod dolní hranicí pásma aktivních adres (zelená tečkovaná čára) a pohybuje se zpět nahoru, dostaneme býčí signál.

„Zaznamenali jsme stejný signál včera, což naznačuje, že cena BTC byla přeprodána ve srovnání s aktivními adresami a nyní můžeme být připraveni v příštích týdnech na odraz.“.

Cena Bitcoinu by do pár měsíců mohla dosáhnout 85 000 dolarů, tyto indikátory se otáčejí

SOPR – prodej se ztrátami se snižuje

SOPR (Spent Output Profit Ratio) ukazuje, zda se bitcoinové peněženky v daný den prodávají se ziskem nebo ztrátou. Když cena rychle klesá na býčích trzích, vidíme zvýšený prodej, kde peněženky musí prodávat se ztrátou. To je znázorněno zelenými pruhy na níže uvedeném grafu.

Po krachu jsme v posledních několika týdnech zaznamenali trvalý prodej se ztrátami, ale nyní se začínají objevovat známky toho, že se SOPR resetuje, přičemž posledních pár dní ukazuje, že průměrné peněženky se prodávaly se ziskem.

Cena Bitcoinu by do pár měsíců mohla dosáhnout 85 000 dolarů, tyto indikátory se otáčejí

Podobnou situaci jsme viděli po krachu v březnu 2020, kde se peněženky v průměru nakonec začaly prodávat se ziskem, když se cena odrazila. Budeme to muset sledovat spolu s dalšími indikátory, abychom zjistili, zda Bitcoin může tentokrát udělat totéž znovu.

Cena 288 000 dolarů za BTC je stále ve hře říká PlanB

85 000 dolarů během několika měsíců?

Graf Stock To Flow se pokouší vyložit potenciální plán pro budoucí cenu BTC na základě konceptu poměrů zásob k toku. Stock je množství BTC, které jsou již na trhu k dispozici, tok bitcoinů je rychlost, s jakou nově vytěžený Bitcoin vstupuje na trh.

Právě teď je zajímavé, jak daleko se cena posunula od linie Stock to Flow. Nástroj divergence ve spodní části grafu Stock to Flow ukazuje, do jaké míry cena posouvá na obě strany. Na níže uvedeném grafu vidíme, že cena je hluboce po linií S2F a v celé historii Bitcoinu byla takto vzdálena jen čtyřikrát.

Cena Bitcoinu by do pár měsíců mohla dosáhnout 85 000 dolarů, tyto indikátory se otáčejí

Po každém z těchto období v letech 2012, 2013 a 2017 se cena prudce odrazila. Naposledy to bylo v bull runu v roce 2017, kdy cena byla 1900 dolarů, než v následujících 6 týdnech vzrostla až na 5000 dolarů.

I když se tentokrát nemusíme růst tak tvrdě a rychle, zásadně se nic nezměnilo na tom, jak BTC fungují. V příštích měsících tedy můžeme dobře vidět, jak se cena vrací zpět k linii S2F. To by znamenalo nová historická maxima pro BTC do konce tohoto roku, protože linie Stock to Flow aktuálně pokračuje na 85 000 dolarů.

Roman

Napsat komentář