Bitcoin v roce 2021 vzrostl a zlato pokleslo

3 min read

V prvních čtyřech měsících v roce 2021 se ceny Bitcoinu a zlata chovaly opačně.

Zlato začalo rok na ceně kolem 1885 USD za unci, i když do listopadu 2020 kleslo až na 1764 USD. 5. ledna zaznamenalo vrchol 1951 dolarů. Aktuální cena je 1789 USD, což je o více než 5% méně než na konci roku 2020. Dne 8. března navíc pokleslo až na 1667 USD, což je o 5% méně než jeho negativní vrchol v listopadu 2020.

Bitcoin v roce 2021 vzrostl a zlato pokleslo
zdroj: goldprice.org

Bitcoin naproti tomu začal rok na 28 000 dolarech a nyní se jeho cena pohybuje okolo 56 000 dolarů, což je 96% zisk.

Bitcoin v roce 2021 vzrostl a zlato pokleslo
zdroj: TradingView

V těchto prvních čtyřech měsících roku 2021 se tedy trend cen zlata a Bitcoinu výrazně lišil.

Ve skutečnosti začínají kolovat spekulace, že zlato ztrácí svůj lesk jako aktivum zajišťující před rizikem. Stojí však za zmínku, že současná hodnota zlata je v souladu s tím, jaká byla v červenci loňského roku a stále je výrazně nad úrovní před poklesem finančních trhů v březnu 2020, kdy mělo hodnotu 1 641 USD za unci.

Jak vytvořit NFT na EOS

Zlato a Bitcoin, rozdíly viditelné v roce 2021

Problém spočívá v tom, že zatímco zlato může zůstat aktivem, které poskytuje ochranu před investičními riziky, BTC jej nahrazují jako protiváhu inflačních rizik. To znamená, že zlato již nemusí být hlavním aktivem k zajištění proti inflaci, protože v této roli může čelit silné konkurenci Bitcoinu.

Jde o to, že zlato je v dlouhodobém horizontu rozumným uchovatelem hodnoty, ale v krátkodobém horizontu už méně. V době, kdy mnoho obchodníků a investorů má velký zájem o krátkodobý výkon, by nebylo překvapením, kdyby ztratilo část své přitažlivosti. I proto, že BTC naopak zůstávají v krátkodobém až střednědobém horizontu atraktivní.

Podle těchto hypotéz by zlato zůstalo jako ochrana před systémovými riziky, zatímco role ochrany před inflací by se mohla přesunout na Bitcoin. Bitcoiny jsou stále příliš volatilní, aby nás mohli chránit před systémovými riziky.

Další hlavní rozdíl mezi těmito dvěma aktivy spočívá v nabídce: nabídka Bitcoinů je v zásadě pevná, naprogramovaná a nepružná, zatímco nabídka zlata je proměnlivá, pro trh poněkud elastická a určitým způsobem nepředvídatelná, zejména v dlouhodobém horizontu. Díky tomu je hodnota Bitcoinu volatilnější, ale z dlouhodobého hlediska to posiluje jeho deflační povahu.

Roman

Napsat komentář