Dominance Bitcoinu strmě klesá

3 min read

Dominance Bitcoinu (BTC) již několik týdnů prudce klesá a mohl by v tom pokračovat.

Na začátku roku se procento Bitcoinu z celkové tržní kapitalizace všech kryptoměn pohybovalo kolem 70%, ale již v polovině ledna začalo klesat. Na konci ledna to bylo stále jen něco málo přes 60%, zatímco v únoru se zdálo, že se kolem této úrovně konsolidovalo.

Od poloviny března 2021 však začal znovu klesat a ukončil měsíc pod touto hranicí. V dubnu se sestup stal výraznějším a zůstal poměrně konstantní, a to i přes cenový rekord ze dne 14. dubna. Do 27. dubna již dominance Bitcoinu klesla pod 50%.

V prvních květnových dnech se sestup zrychlil, hlavně díky stálému růstu cen mincí Ethereum, Binance Coin a Dogecoin a nyní podle údajů CoinMarketCap poklesla na 45%.

Dominance Bitcoinu strmě klesá
zdroj: CMC

Stojí za zmínku, že současná cena Bitcoinu je zhruba stejná jako cena BTC 21. února, kdy dominance činila 61%. To ukazuje, že tržní kapitalizaci neztratil Bitcoin, ale altcoiny ji získaly.

Jak těžit Dogecoin

Dominance Bitcoinu by mohla dále klesat

Dominance Bitcoinu však již v minulosti klesla dokonce i pod 45%. Například v červnu 2017 poklesla na 37%, poté v prosinci téhož roku vzrostla na 62% a znovu klesla v lednu 2018, kdy dosáhla historicky nejnižšího bodu 33%.

Dominance Bitcoinu strmě klesá
zdroj: CMC

Například podle předpovědi ClearOpenDoor na TradingView by podobný trend mohl nastat během roku 2021, kdy dominance stále klesá ze současných 45% a možná míří ještě níže než 33% v lednu 2018. ClearOpenDoor ve skutečnosti předpovídá vzestupnou konsolidaci cen několika altcoinů, což by mohlo způsobit další pokles dominance Bitcoinu.

V roce 2017 nezačal výrazný pokles dominance Bitcoinu v dubnu, ale v březnu, kdy poklesl z 86% na 67% za jediný měsíc. V dubnu lateralizoval, až poté, co začal klesat opět v květnu pod 50%. I když se zdá, že s letošním trendem existují určité zjevné podobnosti, existují určité rozdíly, i když jen z důvodu, že v roce 2017 bylo altcoinů mnohem méně než nyní.

Marketa Tesarkova

Napsat komentář