Bitcoin není měna

3 min read

Jedním z nejčastějších argumentů proti Bitcoinu je jeho volatilita. Ano, mnozí z nás tuto rétoriku slyšeli tisíckrát a držitelé kryptoměn zívali na „slabostí“ tohoto bodu.

Ačkoli byl Bitcoin koncipován jako kryptoměna a měl převratně a decentralizovat platební infrastrukturu, postupem času se stal spíše investičním aktivem a uchovatelem hodnoty než něčím, co používáme jako měnu pro každodenní transakce.

Christine Lagarde: „Bitcoin není pro centrální banky“

Bitcoin nemůže být měna?

Aby bylo jakékoli digitální aktivum považováno za měnu, nesmí být volatilita nikde v dohledu. Žádný podnikatel nedokáže zvládnout obrovský pokles hodnoty digitální měny. Představte si, že prodáte položku za 1 000 dolarů, jen abyste viděli, jak se hodnota za týden sníží na polovinu.

Bitcoin tedy nemá být považován za kryptoměnu pro transakční účely. Výstižnějším názvem by bylo „Digitální zlato“. V mnoha ohledech má Bitcoin podobné atributy jako zlato. Je to považováno za protiinflační zajišťovací nástroj. Historicky je také známo, že zlato svým držitelům poskytuje dlouhodobé výnosy. Všechny tyto atributy se hodně vztahují i k Bitcoinu.

Reputace zlata jako úložiště hodnoty a jako aktiva bezpečného útočiště je vytvářena po celá desetiletí v průběhu našich předchozích generací a v nesčetných válkách. Ale stejně jako všechny věci v životě se vyvíjejí i archaické instituce a odkazy.

Nová generace Y a Z již při svém dalším investičním kroku hledá Bitcoiny a obecně kryptoměny. Nikdo z nich neříká, že prarodiče dělali chybu, když hromadili zlato jako měnu soudného dne. Ale požádat kteroukoli z těchto nových generací Y a Z, aby investovaly do zlata, je jako požádat vaše pětileté dítě, aby jedlo hodně zeleniny.

Většina BTC investorů jsou spíše HODLeři. Přečkají mnoho obrovských tržních obratů a doufají, že jednoho dne Bitcoin dosáhne 100 000 USD nebo dokonce 1 milion USD za kus. Na snění není nic špatného. Nakonec někteří z těchto držitelů drželi své BTC, když jejich hodnota byla nižší než 100 USD.

Koupili jste si nějaké Bitcoiny?

Roman

Napsat komentář