Bitcoin na 35 000 dolarech – jak je to možné a co bude dál?

5 min read

V době psaní tohoto článku se Bitcoin obchoduje za 35 000 dolarů, výprodeje napříč všemi třídami aktiv pokračují a akciové trhy s cennými papíry klesají, zejména v high-tech sektoru.

Co to znamená pro Bitcoin, který je mnohými propagován jako „nekorelované aktivum“ nebo jako uchovatel hodnoty? K čemu je úložiště bohatství, které jde dolů se vším ostatním?

I když z odpovědi vyplývá poměrně dost nuancí, pokusím se to zde uvést a na základě historického precedentu formulovat orientační scénář dalšího vývoje událostí.

Jak funguje finanční systém založený na dluhu

Všechny fiat peníze jsou vytvářeny prostřednictvím půjček. Opět platí, že každý dolar v oběhu byl půjčen, a proto, z definice, tento dluh musí být někdy splacen (plus úrok). To znamená, že když se dluh sníží nebo nesplní, tyto peníze jsou „zničeny“ – často se tomu říká úvěrová kontrakce. Likvidace a eliminace neefektivních investic je sice známkou zdravého ekonomického systému, ale pokles peněžní zásoby pro něj může mít negativní důsledky, protože deflační tlak vede k oslabení protistrany.

S tímto je při pohledu na měnovou politiku za posledních 40 let jasné, že deflační události, kdy úvěry začaly klesat, byly doprovázeny stimulačním „uvolněním“ v podobě nižších úrokových sazeb.

Bitcoin na 35 000 dolarech – jak je to možné a co bude dál?
Výnos 10letých státních dluhopisů USA a inflace CPI ( v procentech)

To má za následek nižší reálné dluhové zatížení napříč celým ekonomickým systémem, což (zatím) drží deflační síly na uzdě.

Ale dnes jsme v situaci, kde jsou reálné (o inflaci očištěné) výnosy hluboko v záporných hodnotách a typické protideflační síly již nejsou vhodné.

Centrální banky se tedy obrátily na kvantitativní uvolňování, akt nákupu dluhopisů za tištěné peníze. Tato politika zvyšuje ceny aktiv dalším snižováním výnosů. Fed ví, že s rekordním množstvím dluhu v globálním ekonomickém systému nelze připustit, aby nastoupila deflace. Stručně řečeno, bez neustálého nárůstu úvěrové expanze by došlo k deflační události a celý globální ekonomický systém by se sám od sebe zhroutil.

Mnozí řeknou, že chápou inflační rizika systému nekrytých peněz. Málokdo ale chápe druhou stranu této mince: deflace a rizika protistrany, která jsou v ní z definice přítomna. Úvěrová kontrakce nesmí být povolena, jinak se celý systém zhroutí.

Bitcoin na 35 000 dolarech – jak je to možné a co bude dál?
Nefinanční domácí dluh USA (jako procento nominálního HDP)

Když se podíváme na poslední epizodu velkého poklesu na úvěrových trzích, jak na to Bitcoin reagoval? V březnu 2020, na pozadí pádu všech světových trhů, bitcoin za měsíc klesl o 60 %.

Bitcoin na 35 000 dolarech – jak je to možné a co bude dál?

Mnozí pak prohlásili, že myšlenka Bitcoinu selhala, protože během ekonomické krize nemohl sloužit jako „uchovatel hodnoty“. Je však zajímavé, že Bitcoin poté dosáhl svého dna před akciovými trhy a v době, kdy akcie právě dosáhly dna, vzrostl o 40 %.

Na co si dát pozor

Pokud se bude situace na akciových trzích nadále zhoršovat, sledujte VIX, index volatility pro S&P 500.

Pokud budou akcie nadále klesat, povede to s největší pravděpodobností k dalšímu oslabení Bitcoinu. Skutečnou otázkou je, jaká je hranice, při které trhy s bitcoinovými deriváty čelí kaskádovým likvidacím, které ještě zhoršily výprodej v březnu 2020.

Míra financování perpetuálních futures, která je kladná nebo záporná v závislosti na tom, kde se kontrakt obchoduje vzhledem ke spotovému trhu, odráží tuto dynamiku:

Bitcoin na 35 000 dolarech – jak je to možné a co bude dál?

Kaskádové likvidace tlačí cenu futures kontraktů hluboko pod spotovou cenu Bitcoinu, takže míra financování se po velkých dlouhých likvidacích stává zápornou.

Roste pocit, že BTC dosáhne dna dříve než akcie a mnohem agresivnějším pohybem. Žádná jiná kohorta investorů nemá tak vysokou míru přesvědčení, aby nebojácně a bezohledně chytala „padající nože“ jako bitcoineři.

Maximální příležitost se otevře v případě rozsáhlé likvidace a s největší pravděpodobností to poté bude vypadat jako epochální nákupní příležitost. Na bitcoinovém trhu je v těchto dnech méně aktivní páka než v březnu 2020.

Z hlediska on-chain dat se nákladová základna coinů pro investory pohybuje kolem 25 000 dolarů a možnost koupit Bitcoin za jeho „realizovanou cenu“ se vždy z dlouhodobého hlediska ukázala být významnou nákupní příležitostí.

Bitcoin na 35 000 dolarech – jak je to možné a co bude dál?
MVRV Ratio: Poměr tržní hodnoty BTC k realizované hodnotě

Jak nakupovat, prodávat a vytvářet NFT na OpenSea

Roman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *