Hlavní platformy pro bitcoinové futures kontrakty

3 min read

Nyní existuje několik platforem, které vám umožňují obchodovat s bitcoinovými futures kontrakty. Nejedná se vždy o stejný typ kontraktu, protože existují jak BTC, tak dolarové kontrakty, jejichž platnost vyprší i na dobu neurčitou.

K dispozici je dokonce i graf, který ukazuje, jak se v průběhu času mění otevřený zájem o bitcoinové futures na různých platformách a jak se mění agregát.

Tento graf obsahuje seznam hlavních platforem, na nichž se obchodují bitcoinové futures kontrakty. Tři z těchto platforem soutěží o první místo.

Decentralizované burzy (DEX): Průvodce pro začátečníky

Nejpoužívanější platformy pro bitcoinové futures kontrakty

Například k 28. lednu 2021 je z celkového otevřeného zájmu 10,5 miliardy USD na Binance 1,83 miliardy USD. Na druhém místě je však OKEx s 1,82 USD a na třetím místě CME s 1,71 USD. Tyto tři platformy již nějakou dobu soutěží o první místo a samotné drží 51% veškerého otevřeného zájmu.

Binance a OKEx jsou dvě kryptoburzy, které pocházejí z Asie, ale fungují po celém světě. Binance zahájila svoji futures platformu relativně nedávno a OKEx tyto smlouvy nabízí již dlouhou dobu. V obou případech se jedná o smlouvy s BTC jako podkladem, buď s dobou splatnosti, nebo trvalé.

CME je naproti tomu burza v Chicagu a její futures kontrakty jsou smlouvy se splatností a jsou vypořádány v dolarech. Zatímco Binance a OKEx jsou zaměřeny zejména na retailové investory, kteří již působí na krypto trzích, CME je zaměřena na tradiční investory, včetně institucionálních investorů.

Dále je také možné obchodovat bitcoinové futures kontrakty na newyorské burze cenných papírů (NYSE), tj. Bakkt futures s datem splatnosti, ale vypořádané v bitcoinech. Jejich objem obchodování se však nikdy nepodařilo dosáhnout úrovní CME.

To je pravděpodobně způsobeno skutečností, že tyto futures jsou zaměřeny na tradiční investory, kteří pravděpodobně upřednostňují futures vypořádané v dolarech před BTC.

Otevřený zájem o BTC futures na Huobi také k 28. lednu překročil 1 miliardu USD, což je také asijská krypto burza. Mírně pod hranicí miliardy je Bybit, následovaný BitMEX, Deribit a FTX. Nakonec jsou do grafu zahrnuty také Bitfinex a Kraken.

Drtivá většina bitcoinových futures kontraktů byla proto otevřena na krypto platformách, zatímco tradiční burzy se snaží proniknout na tento trh, s výjimkou CME.

Dokonce i první bitcoinové futures kótované na burzách, futures na CBOE, přestaly v červnu 2019 existovat kvůli nízkým objemům obchodování a velmi silné konkurenci ze strany CME.

Zájem o tyto deriváty však v roce 2020 ohromně vzrostl, takže je možné si představit, že v budoucnu bude na trh uvedeno více podobných futures.

Roman

Napsat komentář