Bitcoinové papírové peněženky: průvodce krok za krokem

4 min read

Mezi různými peněženkami, které jsou v zásadě soukromými klíči pro přístup k bitcoinům, jsou papírové peněženky. Kryptoměny lze ukládat různými způsoby: hardwarové peněženky, cold walletky nebo jiné, desktopové, mobilní a takzvané papírové peněženky, což jsou listy papíru, na které jsou vytištěny všechny informace z peněženky, tj. Soukromý a veřejný klíč.

Jak vytvořit BTC papírovou peněženku

V tomto návodu uvidíme, jak vytvořit papírovou peněženku pro více než 30 různých kryptoměn, protože většina online nástrojů se zaměřuje pouze na bitcoiny (BTC), ale uživatel může mít různé potřeby.

Před spuštěním je nezbytné učinit důležitý předpoklad, totiž to, že při generování papírové peněženky musí být přijata preventivní opatření, jinak existuje riziko narušení nějakého škodlivého nástroje. Musíme proto dávat pozor na:

  • Nepoužívat online systém ke generování papírové peněženky;
  • Zkontrolujte, zda jsou k dispozici zdrojové soubory příslušných nástrojů;
  • Stáhněte si zdrojové soubory;
  • Při vytváření papírové peněženky odpojte internet;
  • Netiskněte na tiskárně, kterou používají ostatní, a nechodte nikam, abyste si ji nechali vytisknout;
  • Uchovávejte papírovou peněženku na místě, kde k ní máte přístup pouze vy.

Vzhledem k tomu, že existuje několik BTC papírových peněženek, v tomto n8vodu bude použita verze pro více kryptoměn, která přesněji podporuje 39 různých kryptoaktiv.

Generátor papírové peněženky

Použijeme platformu Paper Wallet Generator, jejíž zdrojové soubory lze snadno stahnout z GitHubu a lze je stáhnout pro Android, Linux nebo Windows.

Pro jistotu je vhodné zkontrolovat hash staženého souboru a ujistit se, že je identický s tím, který nahlásil vývojář. Po kontrole, zda je hash identický, pokračujte v instalaci programu, který emuluje webovou verzi, kterou lze také najít na webu.

V tomto okamžiku bude nutné zvolit kryptoměnu a poté kliknout na tlačítko „Vytvořit nový účet (kryptoměna)“. V tomto případě byl zvolen dogecoin (DOGE), ale postup je stejný pro všechny kryptoměny.

Jak vztvořit bitcoinovou papírovou peněženku: průvodce krok za krokem

Po kliknutí na tlačítko „Generate New Dogecoin Account“ budou vygenerovány příslušné QR kódy veřejného a soukromého klíče. Je možné uložit textový soubor se souvisejícími textovými informacemi do souboru PDF. Soubory budou označeny „PaperWallet-Dogecoin“, takže je třeba mít na paměti další přejmenování souborů a jejich ochranu heslem, i když ideální věcí by bylo trvalé smazání z PC po vytištění papírové peněženky.

Tisk papírové peněženky

Pokud jde o tisk souborů, je třeba udělat jednu věc – uvolnit tiskovou paměť tiskárny, po vytištění papírové peněženky, aby soubor nezůstal uložen v systému. Po vytištění papírové peněženky je vhodné ji uložit na bezpečném místě, případně i laminovat, aby se zabránilo jejímu vyblednutí nebo zhoršení vlivem vlhkosti v průběhu času.

Místo, kde bude peněženka uložena, by mělo být přístupné pouze tvůrci, protože ostatní lidé, kteří k ní mohou mít přístup, by mohli zkopírovat kód nebo pořídit fotografii a přesunout prostředky do své vlastní peněženky.

Ačkoli papírové peněženky jsou nic moc zálohovací systémy, neznamená to, že by jim měla být věnována menší pozornost než tradičním. Nakonec stojí za zmínku, že inovativní řešení papírové peněženky pro ukládání těchto kryptoměn byla také představena na EOS a Cardano.

Mohlo by vás zajímat: Jak převést libovolný ERC20 na EOS a naopak

Roman

Napsat komentář