Banky budou řídit přijetí Bitcoinu
3 min readInstitucionální investoři si vybírají Bitcoin (BTC) a bankám nezbývá nic jiného, než otevřít se BTC a nabídnout vedle tradičních služeb něco navíc.
To se stalo společnosti Morgan Stanley, která se rozhodla nabídnout svým bohatším klientům investiční produkty, které umožňují expozici vůči Bitcoinu. Je to první velká banka v USA, která nabízí BTC a je možné, že Morgan Stanley ve skutečnosti otevřela cestu dalším bankám, aby učinily podobnou volbu.
Pro Simona Peterse z eToro může tento obrat vést k většímu přijetí Bitcoinu.
„S některými z největších bank na světě, které se nyní posunuly a nabízejí svým klientům BTC prostřednictvím různých produktů, si myslíme, že to vyvolá explozi zájmu o kryptoměny.“
Podle Simona Peterse jsou investoři s vysokým objemem aktiv, kteří chtějí investovat i jejich finanční poradci těmi, kteří byli dosud nejméně vystaveni kryptoměnám, snad proto, že cítili, že jejich čas ještě nepřišel. Ale teď se věci mění. Simon Peters v tomto ohledu říká:
„Vzhledem k tomu, že banky stále častěji zvažují investice do kryptoaktiv jménem klientů, očekáváme novou vlnu zájmu o Bitcoin a největší kryptoměny, což by mohlo mít významný dopad na poptávku.“
Ne všechny banky milují Bitcoin
K tomu, aby se BTC oficiálně stal produktem, který lze nabízet i v tradičních bankách, zbývá ještě dlouhá cesta. Například ve stejné dny oznámení Morgan Stanley vydala další důležitá úvěrová instituce ve Spojených státech, Bank of America, zprávu, ve které zpochybnila spotřebu energie Bitcoinu. Podle ní má ověření transakcí BTC za následek stejná množství emisí CO2 jako v celém Řecku – kolem 60 tun.
„Navíc nový příliv 1 miliardy USD do BTC může způsobit nárůst CO2 o ekvivalent 1,2 mil. automobilů. Protože hashrate je soustředěn z většiny v uhelném Xinjiangu, souvislost mezi cenami, poptávkou po energii & CO2 znamená, že BTC je vázán na čínské uhlí. Pokud ceny vzrostou na 1 milion dolarů, může se BTC stát pátým největším emitorem na světě a překonat Japonsko. “
Jisté je, že Bitcoin se nezrodil jako bankovní produkt, ale jako alternativa k bankám. V průběhu let se však, částečně kvůli pomalosti jeho sítě, stává stále více aktivem bezpečného uložiště než platebním nástrojem.
Ekonomická nejistota zhoršená pandemií v kombinaci s prudce rostoucí cenou vedla k tomu, že se institucionální investoři a velké společnosti, počínaje společnostmi Microstrategy a Tesla, rozhodly alokovat část svého kapitálu do Bitcoinu. Učinili tak prozatím prostřednictvím burz (obě si vybrali Coinbase), právě proto, že banky dosud tento druh služeb nenabízejí.