Exploze popularity NFT vyvolává právní otázky

4 min read

NFT vzaly svět útokem. Každý z milionů, které byly vytvořeny a prodány, představují vlastnická práva k digitálnímu umění, tweetům, gifům, videozáznamům a hudbě. Dali umělcům a tvůrcům novou cestu zpeněžení a vedli k explozi kreativity.

Samozřejmě, umělci, baviči a všelijací kreativci vždy hledaly nové způsoby, jak oslovit své publikum a být zaplaceni. K tomu nezaměnitelné tokeny (NFT) určitě poskytují řešení. Ale i když vlna hypu okolo NFT rozhodně měla vítěze a šťastné kupce v tom smyslu, že se prodeje rádi zúčastnili, vyvolalo to mnoho vážných rozhovorů ohledně technických částí transakcí. Jedna z nejpozoruhodnějších a nejzřejmějších otázek je: jaké a jak existují NFT na blockchainu?

Vlastnictví

Primárně se jedná o osvědčení o vlastnictví, které bylo předloženo jako údaje. Vložení skutečného obrazu s pixely do databáze zabírá data a obrovské objemy NFT můžou v konečném důsledku vést k větší potřebě úložiště, potřebě, kterou lze uspokojit s běžnou centralizovanou databází a která může být nákladná.

Kde se tedy blockchain hodí? Pokud se jedná pouze o vymyšlenou formu účtenky, má skutečně nějakou významnou hodnotu? Mnoho lidí tvrdí, že NFT jsou „bublinou“ a jsou postaveny na chabých základech, které by se mohly kdykoli rozpadnout, pokud společnosti hostující tato NFT data na blockchainu selžou nebo dojde k ohrožení základní infrastruktury.

Například co když samotný blockchain, který obsahuje osvědčení, které vlastník NFT zakoupil, již nebude udržován? Jak lze potom prokázat vlastnictví? Šíření projektů nabízejících NFT naznačuje, že zde bude velká konkurence, takže kupující by si měli dávat pozor a obchodovat pouze na platformách a blockchainech, o kterých si myslí, že vydrží.

DC Comics uvádí Batman NFT kolekci. Varuje tvůrce, že nikdo jiný nemůže udělat totéž

NFT, autorská práva a právní záležitosti

Vedle problémů s infrastrukturou je nesčetné množství právních problémů, které se týkají autorských práv a duševního vlastnictví. Jak je obvyklé, regulace a zákony mohou být pomalé, aby dohnaly rychle se rozvíjející trendy a připravily tak v nadcházejících měsících a letech půdu pro spoustu právních argumentů a debat o povaze NFT.

Mnoho problémů by mohlo vyvolat například to, co se stane, pokud je dílo umělce zkopírováno, poté použito a prodáno jako NFT? Nastane zmatek, dohady a řešení, to vše nás povede cestou, kterou jsme úplně nezmapovali.

Je jasné, že zatímco NFT představují pro mnoho tvůrců nové svobody, stále existuje spousta bodů, které je třeba ještě vyřešit. Ano, je nesporné, že NFT může být neměnně uložen na blockchainu, ale je to závazná smlouva? Jaká práva byla během transakce podepsána? V poslední době se tyto problémy neřešily.

Dokud nebudou tyto podrobnosti objasněny, neexistuje žádná záruka, že se tržní hodnota NFT v průběhu času zvýší, i když prozatím je cena skutečně tím, co trh ponese.

Roman

Napsat komentář