Na mainnetu Monero byl spuštěn nástroj pro důvěryhodné XMR-BTC swapy

4 min read

Tým stojící za COMIT Network vydal beta verzi svého swapového nástroje XMR-BTC na mainnetu Monero.

To umožňuje uživatelům vytvářet důvěryhodné atomic swapy mezi těmito dvěma kryptoměnami, aniž by je museli provádět prostřednictvím centralizované služby.

Mechanismy ochrany soukromí Monera

Monero (XMR) čerpá anonymitu ze systému prstencových podpisů. To stručně řečeno funguje tak, že adresy odesílatele při každé transakci promíchá s několika jinými a pro vnějšího pozorovatele je neidentifikovatelné, jestli daná adresa byla v konkrétní transakci skutečně použita. Minimální velikost prstence je 11: vzhledem k tomu, že útočník nemá žádné další informace, může identifikovat zdroj transakce s úrovní spolehlivosti 1/11, pokud není použita větší velikost prstenu.

Ačkoli jsou transakce prováděné prostřednictvím Monera mnohem soukromější než Bitcoin (nemá nativní systém maskování transakcí), není to stoprocentní.

Šance na vysledování lze exponenciálně snížit vytvořením „churn“ transakcí, tj. přesunem finančních prostředků z jedné peněženky do druhé, docílíme tím vlastně zvýšení anonymity a nedohledatelnosti za pomocí již standartně implementovaných nástrojů, což snižuje šance útočníka na 1/121, ale tato metoda se používá jen zřídka.

Analytici odhadují, že zaplavením blockchainu Monero nízkonákladovými transakcemi (tedy zadáním množství prstenců ke skrytí účastníků) lze deanonymizovat až 47,63% všech transakcí XMR.

Těžba Chia Coinu ve Windows pomocí HDD a SSD – návod

Důsledky atomic swapů na mainnetu Monero

BTC získané prostřednictvím hacků může být obtížné prát, protože burzy a platformy pro analýzu řetězců je neustále monitorují. Protože každý Bitcoin lze vysledovat až k jeho původu a lze jej obvykle „označit“. Jejich mixování je náročným procesem, pokud jde o velké objemy.

Za zmínku stojí také to, že drtivá většina BTC nikdy nevstoupí do mixing poolu; mixéry tedy většinou vyplivují nějakým způsobem poskvrněné mince i tak, což je rozdíl od Monera, kde se neustále míchá každá transakce a tedy každá mince.

Lidé, kteří si přejí převést BTC na XMR, musí většinou používat centralizovanou službu, která zaznamenává jejich informace (IP adresa, historie transakcí atd.).

S příchodem on-chain atomic swapů mohou uživatelé přepínat mezi měnami bez poskytnutí těchto informací. To výrazně zvýší soukromí uživatelů, protože lidé, kteří chtějí mixovat BTC, mohou směrovat přes Monero a ti, kteří chtějí likvidovat XMR, mohou Bitcoin získat, aniž by zanechali informační stopu, která vede k jejich identitě.

Jak těžit Ravencoin

Cíl pro vlády

I když je tento vývoj velkým skokem vpřed v oblasti ochrany soukromí, je pravděpodobné, že se stane terčem jak pro vlády, tak pro skeptiky decentralizované technologie.

Kryptoměny, zejména XMR, jsou jedinou platební metodou na dark webových tržištích a existence kryptoměn dala vzniknout vyspělejším napadením, jako jsou pokročilé ransomwarové útoky.

Je extrémně pravděpodobné, že se zlepšováním ochrany osobních údajů napříč řetězci budou vlády na celém světě využívat tyto útoky (kteří tvoří malou část transakcí) k omezení kryptoměn. To by se pravděpodobně projevilo jako zákrok proti převádění fiatu na bankovní účty, účty neo bank apod., jako se to dějě ve Velké Británii, kde již nelze použít jakoukoli kryptoměnovou společnost poskytující platební karty a největší neo banky již nepřijímají prostředky převedené z kryptoburz.

Prakticky žádné běžné bitcoinové peněženky neobsahují nativní míchání (kromě peněženky Wasabi) – to by mohlo pomoci atomic swapům na mainnetu Monero získat na oblíbenosti.

Marketa Tesarkova

Napsat komentář