Americký dolar vs. čínský juan: Jaká bude hlavní měna nebo jsou již zastaralé?

7 min read

Pro některé ekonomy může být budoucnost pro americký dolar již zpečetěna. Člověk se stále častěji dočítá o dedolarizaci a vzestupu zemí BRICS, které uzavírají alianci proti Západu a především USA. Populární analýzy manažera hedgeových fondů Raye Dalia také přispívají k tomu, že stále více lidí vnímá Čínu jako novou světovou velmoc.

Za předpokladu vzestupu Číny a předpokládaného amerického poklesu by se dalo rychle dojít k závěru, že čínský juan nebo měnový koš zemí BRICS by v budoucnu mohl nahradit americký dolar.

Bez důvěry, bez rezervní měny

Pomineme-li možnost, kdyby některý národ využil vojenskou převahu k tomu, aby přinutil ostatní země používat jeho měnu, je potřeba důvěra. V tuto chvíli však absolutně nelze předvídat, zda země BRICS budou schopny vybudovat dostatečnou globální důvěru ve své měny během několika příštích desetiletí.

Ani USA, ani eurozóna nebudou vytvářet velké měnové rezervy v čínském juanu nebo v měnovém koši zemí BRICS, a tím se stanou zranitelnými a otevřenými vydírání. Ostatně to, co se stalo ruským rezervám v amerických dolarech, by se mohlo stejně snadno stát i americkým rezervám v juanu. Zmrazením rezerv ruských amerických dolarů poškodily nejen americký dolar, ale všechny fiat měny.

Jak americký dolar poškozuje všechny fiat měny

Konstrukt fiat měny, zcela oddělený od debat o inflaci, utrpěl v poslední době masivní trhliny. Všechny státy, zejména Rusko, si bolestně uvědomily potlačovanou slabost státních peněz. Západ měl eso, které nyní vyhořelo, alespoň ze západní perspektivy. Rekordní nákupy zlata centrálními bankami podtrhují ztrátu důvěry.

Na tomto pozadí nelze předpokládat, že v příštích deseti až dvaceti letech bude existovat národní měna, která by mohla nahradit americký dolar. Spíše se dá očekávat regionální fragmentace, jak již můžeme pozorovat. Místo standardního vypořádání v amerických dolarech se v závislosti na regionu dohodnou různé fiat měny.

Co bude za 20 let?

Další a ještě odvážnější tezí je, že v budoucnu už nepůjde o to, který národ rezervní měnu poskytuje. Za předpokladu, že neexistuje jediný všemocný hegemon, technologický a politický vývoj naznačuje, že povaha našich peněz se zásadně změní. To samo o sobě neznamená, že v budoucnu již nebudou žádné státní peníze, ale pouze to, že naše budoucí fiat měny budou hrát jinou roli.

K tomuto názoru lze dospět, pokud se budeme řídit tezí amerického politologa Iana Bremmera, že v budoucnu již nebude státem ovládaný světový řád, ale ten, který je založen na technologii. Ve svém TEDtalku vysvětluje, že kontrola nad obyvatelstvem je více než kdy jindy v rukou technologických společností. Politickou kontrolu nad společností mohou prostřednictvím své datové a síťové infrastruktury vykonávat především velké technologické společnosti jako Google, Meta nebo Amazon.

Technologie místo státu: Co to znamená pro naše peníze?

Pokud půjdete o krok dále a předpokládáte, že decentralizované sítě jsou nadřazeny centrálním formám organizace, rychle skončíte se světovým řádem, který se považuje za decentralizovanou síť. Pokrok v oblasti open source, zejména v oblasti umělé inteligence, by jednoduše překročil národní hranice. Digitální globalizace by omezila státní kontrolu. Nová síťová úroveň by byla jako druhá vrstva nad stávající infrastrukturou a státními institucemi.

Státní peníze by však právě pro tu ekonomiku měly jen omezený smysl. Proč státní peníze, když infrastrukturu už stát nemůže kontrolovat? Ať už prostřednictvím centrálních bank, SWIFTu, orgánů dohledu nebo institucí jako Světová banka nebo BIS.

Ether místo eura: platba probíhá v DAO

Příkladem toho mohou být peněžní toky obíhající prostřednictvím DAO, které nemají regionální jednotku, která by mohla nést odpovědnost v konkrétní jurisdikci. Za předpokladu, že sankce nejsou udělovány na krajské individuální úrovni, stát to nemůže kontrolovat ve svůj prospěch, jako tomu bylo u předchozích prostředků.

V důsledku toho by se vedle státem kontrolovaných oblastí s přidanou hodnotou etablovala nevládní digitální úroveň přidané hodnoty. Oba světy by jistě mohly existovat paralelně vedle sebe, i když výkon kontroly a prosazování státních zákonů může probíhat pouze ve „starém“ světě.

Koexistence fiat měn a Bitcoinu

V praxi by to znamenalo, že v Evropě bychom sice stále platili daně v eurech, ale zároveň si přivydělávali v Bitcoinu nebo Etheru například prací na volné noze v DAO. Díky zákonným povinnostem zveřejňování by stát mohl v případě pochybností získat přístup k našim digitálním aktivům silou. Samotné decentralizované sítě by už ale efektivně ovlivňovat nemohl.

Nevládní peníze, tedy primárně Bitcoin, by tedy byly designově vhodnější než státní peníze. Neutrální měna, která není vázána na státy a národní hranice, by mohla získat přijetí mnohem rychleji než fiat měna, která je mimo sféru národního vlivu.

Zejména proto, že otevřené standardy jsou v rozporu s infrastrukturou státních peněz. Naše současné peněžní infrastruktury, jak technické, tak politické, by představovaly překážku a bariéru interoperability pro ekonomiku postavenou na open source a protokolech DeFi.

Závěr o amerických dolarech, Bitcoinech a dalších

V současnosti je rozšířený názor, že v příštích letech bude americký dolar nahrazen jako klíčová měna, lze očekávat postupnou ztrátu dominance. V současné době nelze předvídat, že bude existovat fiat měna, která nahradí dominanci amerického dolaru. Spíše bude pravděpodobně převládat silnější regionální fragmentace. Decentralizované sítě by přitom mohly v příštích několika letech a desetiletích dále růst a spravovat peníze ve smyslu náhražek fiat měn. Bylo by naivní předpokládat, že náš peněžní systém zůstane navždy takový, jaký je dnes.

Čelíme exponenciálnímu technologickému rozvoji, kterému nemůže odolat žádná země na světě. Jak bude tento vývoj vypadat, nelze přesně předpovědět. Právě proto je důležité zvážit různé scénáře. Takový scénář předpokládá možnou novou roli peněz a peněžních infrastruktur.

Mohl by se tedy Bitcoin stát globální rezervní měnou? Podle výše uvedeného myšlenkového experimentu je to docela možné. Bitcoin by však zcela nevytlačil fiat měny, ale pouze je nahradil na státem nekontrolované úrovni přidané hodnoty. Fiat měny by nadále existovaly, protože lidé stále žijí ve státem kontrolovaných regionech, a proto podléhají státnímu vlivu a kontrole.

 

Cloud mining – Nejlepší poskytovatelé cloudové těžby 2023

Marketa Tesarkova

Napsat komentář