AI asistenti budou za 5 let v kapse každého člověka

4 min read

Zastavte se na chvíli a zamyslete se nad (virtuálním) prostředím, ve kterém se dnes nacházíme.

Před méně než rokem neexistoval žádný ChatGPT (nebo Google Bard , chcete-li)pro poskytnutí promyšlených, informovaných a prozkoumaných odpovědí na téměř všechny vaše otázky.

Takové systémy spadají někam mezi pracovní nástroje a novinky. Ale stále jsme v roce 0 obecně dostupné umělé inteligence (AI). 5. rok bude pravděpodobně vypadat úplně jinak.

Osobní digitální AI asistent ve vaší kapse je více než pravděpodobný v roce 2028. To je poměrně kontroverzní názor Mustafy Suleymana, spoluzakladatele oddělení umělé inteligence ve společnosti Google – DeepMind.

„ Jak to vidím já, za 5 let bude mít každý svého personálního AI asistenta, Umí vám naplánovat den, lépe řídit váš čas, pomůže vám vymýšlet a zvyšovat kreativitu… Bude výzkumným asistentem, ale také koučem a společníkem.“

AI asistenti: analýza Suleymanových předpovědí

Mnoho z nás používá AlexaSiri a Google Home. V tuto chvíli jsou nápomocní při kontrole počasí, rozsvícení světel nebo přehrávání hudby. Ale chatboti (které slouží jako běžný příklad AI) rozšiřují představivost o tom, čím by mohli být.

Poskytněte jim přístup k senzorům ve vašem domě a místo příkazů jako „zapněte světla“ můžete vést komplexní dialog se svým domem a spolupracovat na plánování a zlepšování svého života.

Souhlasí ostatní se Suleymanovou předpovědí?

Sir Tim Berners-Lee, vynálezce internetu, se zdá být opatrný, ale pozitivní ohledně budoucnosti poháněné umělou inteligencí.

V podcastu CNBC Beyond the Valley popisuje ochranu soukromí jako důležitý problém, protože soukromé osoby mají v současnosti ve velkých společnostech malou kontrolu nad svými daty. Berners-Lee si představuje svět, kde jsou data uložena v samostatně spravovaných modulech.

„To vám dává oprávnění používat vaše data selektivně – ať už jde o preference čtení, stravovací návyky, pracovní dobu nebo zdravotní informace.“

V tomto světě mohou hrát důležitou roli AI asistenti, kteří na základě svolení dané osoby nabízejí pomoc a obohacují jejich životy.

Bill Gates, spoluzakladatel společnosti Microsoft, řekl na akci AI Forward 2023 v San Franciscu, že i když již existují osobní digitální asistenti v podobě AlexaSiri a Google Home, AI asistenti nebudou hrát jen větší roli v našich životech, ale také významně ovlivní vyhledávání na internetu.

„Příští generace umělé inteligence bude pravděpodobně nahradí všudypřítomné vyhledávače, jako je Google.“

Sečteno a podtrženo

Data jsou nejcennější měnou na světě, o kterou bojují všechny velké korporace. Obavy o bezpečnost a ochranu dat budou i nadále aktuální. Z hlediska pohodlí a jednoduchosti AI asistenti pravděpodobně přinesou bezprecedentní změny.

Může to být jen pár let, než plně vyvinutá technologie najde trvalé místo v našich kapsách a v našich životech.

Siri je nyní 12 let a zrodila se s iPhonem 4S. Je velká šance, že se svět a náš každodenní život do roku 2035 změní mnohem rychleji.

 

Decentraland recenze, návod 2023

Roman

Napsat komentář