Zabaveno 60 milionů dolarů v BTC. Ale neexistuje žádné heslo

3 min read

Německá policie zabavila více než 50 milionů eur v BTC (60 milionů v dolarech) u podvodníka, ale nemá přístup do peněženky, protože nemá heslo.

O příběhu informovala agentura Reuters. Příběh zahrnuje osobu odsouzenou na dva roky vězení za instalaci softwaru na jiné počítače, díky kterému mohl těžit Bitcoiny. V době svého zatčení byl také nucen vydat peněženku, ve které údajně držel 1700 BTC, které nyní mají hodnotu přibližně více než 60 milionů dolarů.

Navzdory úsilí policie muž neprozradil heslo pro přístup ke svému majetku, Prokurátor města Kampten, Sebastian Murer agentuře Reuters řekl:

„Zeptali jsme se ho, ale neřekl. Možná neví. “

Mladík z Francie se stal milionářem: Ve staré peněžence nalezl 127 BTC

Opravdu zabaveno 60 milionů dolarů v BTC?

Případ ilustruje jednu z výhod Bitcoinu: jelikož jde o decentralizovaný systém, na rozdíl od bank nemá nikdo přístup k fondům, zejména pokud jsou, jako v tomto případě, drženy v samoobslužných peněženkách. To znamená, že pouze vlastník má přístupové heslo (nebo seed).

Bez hesla nebo seedu nemohou ani soudní orgány získat obsah a zabavení je ve skutečnosti marné. Jisté je, že dokud majitel zůstane ve vězení, těžko si bude moci toto jmění užít. Je mimo jiné pravděpodobné, že k zabavení došlo před nedávným nárůstem Bitcoinů. V praxi se hodnota obsahu peněženky od zabavení mohla dokonce zdvojnásobit.

Ale co když opravdu ztratil heslo? Pokud si majitel peněženky, jak předpokládá státní zástupce, již nebude pamatovat heslo, kořist bude navždy ztracena.

V posledních týdnech způsobil podobný příběh ze Spojených států značný rozruch: v tomto případě Stefan Thomas ztratil 220 milionů dolarů v BTC, které vložil do peněženky IronKey, jejichž seed a soukromé klíče si nepamatuje. Naneštěstí pro něj se již pokusil o přístup osmkrát a po desátém neúspěšném pokusu se bude muset navždy rozloučit se svými 7 000 BTC.

Proto je vždy dobré zapsat si hesla, seedy nebo soukromé klíče, uložit je na bezpečné místo (nejlépe offline) a dávat pozor, abyste je neztratili. Pokud je ztratíte, ztratí se i vaše Bitcoiny.

Roman

Napsat komentář