Přestane být těžba Bitcoinu v budoucnu zisková?

4 min read

Před pár dny na BitcoinTalk někdo spekuloval, že těžba Bitcoinu už v budoucnu nebude zisková. Analýza začíná pozorováním, že komu se podaří vytěžit blok, v současnosti vydělá asi 300 000 dolarů.

Těžba Bitcoinu v Budoucnu a pravidla

Protože každý blok obsahuje o něco méně než 3 000 transakcí, vybírají ekvivalent 100 dolarů za každou transakci, kterou potvrdí umístěním do bloku.

Takže autor příspěvku si klade otázku, zda v budoucnu, až těžaři přestanou být odměňováni prémií BTC v každém bloku, budou souhlasit s méně než 100 USD za transakci, nebo budou uživatelé souhlasit se zaplacením poplatku 100 USD?

Za předpokladu, že by většina uživatelů mohla být ochotna zaplatit 2 USD za transakční poplatky, příjem těžařů by byl pouze asi 2% toho, co je dnes, což by je donutilo snížit spotřebu energie, a tím hashrate o 98%.

51% útok

V tomto okamžiku si autor příspěvku klade otázku, zda by tak nízký hashrate mohl snížit bezpečnost bitcoinové sítě, protože by mohla být vystavena více 51% útoku.

Limit 3 000 transakcí je dán skutečností, že v současné době může mít každý blok bitcoinového blockchainu maximální velikost 1 MB. Tato velikost je rozšiřitelná. V roce 2017 byl návrh na její rozšíření, ale selhal až na poslední chvíli.

Je velmi pravděpodobné, že dříve nebo později bude tento limit rozšířen, což také výrazně zvýší počet transakcí ověřených na jeden blok.

Je třeba mít na paměti, že doba bloku, tj. průměrná doba, která uplyne mezi potvrzením bloku a časem vygenerování dalšího bloku, zůstane kolem 10 minut.

Není nezbytně nutné, aby jedna transakce zaznamenaná na blockchainu obsahovala pouze jednu částku odeslanou od jednoho odesílatele jednomu příjemci. Takzvané mixovací systémy agregují mnoho různých transakcí do jedné agregované transakce, která je zaznamenána na blockchainu.

Je tedy možné, že celkově jsou poplatky zaplacené za jednu agregovanou transakci také mnohem vyšší než 2 dolary předpokládané autorem příspěvku. Snížení hashratu je možné tak jako tak, ale jen stěží bude 98%. Pokud by místo toho velikost bloku v budoucnu hodně vzrostla, je dokonce možné, že toto snížení bude minimální.

Halvingy

Skutečnost, že každé dva roky dochází ke snížení prémie pro těžaře na polovinu, dává síti dostatek času na přizpůsobení se případným problémům, které z toho mohou vyplývat. Když se nějaké objeví, bude pravděpodobně dost času zasáhnout.

Bitcoinový protokol je nemodifikovatelný jednotlivými stranami. Přesto zůstává modifikovatelný, pokud se kolem změn dosáhne široké shody, jak se stalo v srpnu 2017 se zavedením SegWit, nebo před několika měsíci se schválením Taproot.

Tyto změny nejsou hard forky, ale kompatibilní upgrady a změna velikosti bloku může místo toho vyžadovat hard fork s rozštěpením řetězce. Ale je pravděpodobné, že by globální bitcoinová komunita v případě potřeby takovou změnu přijala.

Vyžaduje každá bitcoinová transakce platbu poplatků?

Marketa Tesarkova

Napsat komentář