Upgrade Dencun byl spuštěn na všech testnetech Ethereum, datum spuštění na mainnetu je 13. březen

3 min read

Upgrade sítě Dencun blockchainu Ethereum byl úspěšně spuštěn na všech testovacích sítích od 27. února. V příspěvku na blogu Ethereum Foundation oznámila, že velmi očekávaný upgrade Dencun bude aktivován na mainnetu Ethereum 13. března v 13:55.

Upgrade Dencun vyžaduje aktualizace uzlů

Stakeři musí aktualizovat své beacon chainy a klienty validátoru, aby byla zajištěna kompatibilita s aktualizací. Podle Christine Kim, analytičky z Galaxy Digital, „Všechny klientské týmy kromě Lodestaru vydaly finální verze softwaru pro upgrade Dencun.“ Úspěšný test upgradu proběhl začátkem tohoto měsíce na testnetu Holešky poté, co dříve běžel na testovacích sítích Goerli a Sepolia. Upgrade přinese EIP-4844: proto-danksharding do blockchainu Ethereum. Rollupy budou mít schopnost integrovat „bloby“ dat na beacon chainu..

„Data v těchto blobech jsou pro EVM nepřístupná a po uplynutí nastavené doby (1–3 měsíce) jsou automaticky smazána. To znamená, že Rollupy mohou posílat svá data mnohem levněji a zprostředkovat tak výhody koncovým uživatelům ve formě levnějších transakcí.“

Podle nadace Ethereum je název Dencun odvozen od fúze jmen hvězdy a města. Dencun je mixem Deneb, což označuje hvězdu v souhvězdí labutě, a umístěním Devcon 3, což je Cancun.

Ethereum zraje

Správce krypto aktiv Grayscale v příspěvku na blogu minulý týden poznamenal, že upgrade Dencun je jedním z několika faktorů, které přispívají k tomu, že Ethereum vstupuje do fáze zralosti. Poznamenal, že upgrade pomůže učinit z Etherea „škálovatelnější, efektivnější a uživatelsky přívětivější platformu“.

 „Navíc potenciál pro Ethereum ETF by mohl aktivum ETH dále dostat do povědomí institucí i široké veřejnosti.“

Roman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *