Nyní se hlasuje o implementaci nejambicióznějším upgradu Bitcoinu po letech – Taproot

3 min read

Bitcoin je 1787 bloků od toho, aby byl soukromější a škálovatelnější, pokud těžaři přijmou implementaci Taprootu před další úpravou obtížnosti.

Po několika letech vývoje je dlouho očekávaná aktualizace Taproot připravena ke spuštění a nyní je na komunitě, aby rozhodla, zda s její implementací souhlasí.

Co je Taproot a proč na tom záleží?

Taproot je bitcoinový soft fork, který integruje kryptografické podpisy Schnorr, alternativní metodu podpisu k ECDSA aktuálně implementovanému v síti. Tato aktualizace velmi jednoduše umožňuje vytvoření jakéhosi hlavního klíče, který shrnuje sadu podpisů do jednoho.

Tímto způsobem se provádění transakcí s více podpisy s více vstupy (UTXI) stává efektivnějším, levnějším a jednodušším. Tato implementace otevírá dveře různým metodám zamlžování identity skrýváním počtu účastníků zapojených do bitcoinové transakce.

Další výhodou je, že odlehčuje síť a zmenšuje transakční prostor nejméně o 20% (mnohem více, pokud jsou transakce podepsány vícekrát), což by zvýšilo kapacitu zpracování transakcí za sekundu a výrazně snížilo poplatky za každou transakci.

Mnozí navíc očekávají, že implementace Taproot umožní eventuální vývoj inteligentních smluv, což by vedlo k ještě většímu přijetí sítě. Jednoduše řečeno, je to zásadní krok směrem ke škálovatelnějšímu soukromému Bitcoinu.

Těžba Chia Coinu ve Windows pomocí HDD a SSD – návod

Budoucnost Bitcoinu je v rukou komunity

Aby upgrade bylo možné implementovat, musí návrh projít zásadním testem: „Speedy Trial“. Těžaří musí aktualizovat své uzly a v případě souhlasu signalizovat svůj souhlas s Taproot.

Hlasovací období začalo nejnovější úpravou obtížnosti sítě a bude trvat 2016 bloků, dokud nedojde k další aktualizaci. Pokud v té době více než 90% těžebních bloků signalizuje svůj souhlas, bude soft fork implementován v listopadu tohoto roku.

První blok signalizovaný pro Taproot byl blok 681458, vytěžený SlushPoolem 2021-05-02 03:24:05 UTC. V současné době souhlasí 25 vytěžených bloků, zbývá 1780 bloků, abychom zjistili, co se stane. Pokud cíle nebude dosaženo, budeme si muset počkat na další úpravu.

Nyní se hlasuje o implementaci nejambicióznějším upgradu Bitcoinu po letech - Taproot

Pokud navštívíte Taproot.watch, budete moci sledovat vývoj této události. V současné době z 10 nejlepších těžebních poolů pouze 3 poskytly známky schválení.

Událost vyvolala v komunitě rozruch. Mezi nadšené bitcoinery patří tvůrce Twitteru Jack Dorsey, který sdílel odkaz na web pro sledování bloků ve prospěch soft forku, Andreas Antonopoulos, který řekl, že bude aktualizovat své uzly ihned a Charlie Shrem, který poděkoval vývojářům za tvrdou práci.

Roman

Napsat komentář