Turecko zakázalo bitcoin jako platební prostředek

3 min read

Turecko vydalo zákaz používání bitcoinu a kryptoměn jako prostředku plateb. Stručně řečeno, nejde o úplný zákaz jeho používání, ale stále je to rána pro sektor v blízkovýchodní zemi.

Tato zpráva přichází uprostřed nárůstu popularity bitcoinu v Turecku.

Turecko a bitcoin

Jak uvádí deník The Guardian, bitcoin je v Turecku široce používán a jeho popularita v posledních dvou letech roste, což se shoduje s turbulencemi centrálních bank v zemi. Minulý měsíc prezident Erdogan znovu odvolal posledního guvernéra centrální banky, což vedlo k dalšímu poklesu hodnoty turecké liry.

S rostoucí místní inflací a stoupající cenou bitcoinu prudce vzrostlo i obchodování s BTC, což rozhodně nepotěšilo místní úřady, které se začínají bát síly primární kryptoměny. Obchodování s Tetherem také v posledních měsících enormně vzrostlo, jak uvedla agentura Reuters.

Dan Morehead: cena Bitcoinu v srpnu 115 000 USD

Zákaz bitcoinu

Právě včera přišlo opatření, které se pokouší vyvážit vztah mezi místní měnou a kryptoměnami. Turecká centrální banka vydala opatření, které výslovně uvádí, že kryptoměny nelze použít jako platební prostředek. Centrální banka v tiskové zprávě vysvětlila, že byla provedena studie o kryptoměnách, která vedla k následujícím závěrům:

  • nejsou regulovány, nemají žádné mechanismy dohledu ani regulační orgán;
  • jejich tržní hodnota je nestálá;
  • mohou být použity pro nezákonné účely;
  • peněženky mohou být odcizeny a použity k nezákonným účelům;
  • transakce jsou neodvolatelné.

Proto centrální banka říká:

„Nedávno se objevily některé iniciativy týkající se používání těchto aktiv v platebních transakcích. Předpokládá se, že jejich použití v platbách může stranám způsobit trvalé ztráty v důsledku výše uvedených faktorů a zahrnovat prvky, které mohou narušit důvěru v metody a nástroje aktuálně používané při platbách“.

Jak ukazuje profil Documenting Bitcoin na Twitteru, článek 1 stanovuje výslovný zákaz používání kryptoměn při platbách, včetně burz.

Článek 3 definuje kryptoměny jako vytvořené aktivum založené na blockchainu nebo podobné technologii, distribuované prostřednictvím digitálních sítí, ale na rozdíl od hotovosti je založeno na nehmotných aktivech, která nejsou kvantifikována.

Tento zákaz je velkou ranou, ačkoli, jak již bylo několikrát zdůrazněno, je těžké bitcoin zastavit.

Napsat komentář