Snížení úrokových sazeb ze strany ECB na jaře je stále pravděpodobnější

3 min read

Poslední zasedání Evropské centrální banky (ECB) nepřineslo žádné změny v základních úrokových sazbách, ale stále více se objevují signály, že významní hráči zvažují jejich snížení. Zahrnuje to mimo jiné šéfa Francouzské centrální banky, který po posledním setkání naznačil, že snížení sazeb na jaře je stále více pravděpodobné. Jarní období však trvá až do konce června.

První krok ECB v červnu

Existuje tedy zvýšená pravděpodobnost, že na příštím zasedání dojde ke snížení klíčových úrokových sazeb. Podobný názor má i šéf německé Bundesbanky. Stejně tak trhy očekávají, že ECB již nebude moci ignorovat potřebu snížení klíčových úrokových sazeb.

ECB nedávno upravila svou prognózu a očekává, že její cíl inflace 2 % bude konečně dosažen v roce 2025. Zdražování již výrazně klesá, takže očekávání politiků se také ubírají směrem ke konečnému snížení úrokových sazeb. Přesto stále existuje opatrnost ze strany měnových úřadů, které upozorňují na možnost obnovení růstu inflace, což závisí i na úpravách mezd. Chtějí proto situaci nadále sledovat.

Na trzích však již panuje velká euforie z očekávaného snížení úrokových sazeb, což je vidět na cenách akcií i na cenách kryptoměn. Nárůst Bitcoinu a dalších altcoinů láká obrovské množství investorů.

Podpora pro Bitcoin a spol.

V současné době několik faktorů pozitivně ovlivňuje cenový vývoj digitálních měn. Schválení bitcoinových spotových ETF v USA vedlo k obrovskému přílivu finančních prostředků do správců aktiv, jako je BlackRock. Další halving Bitcoinu, který nastane již za pár týdnů, by měl vést k dalšímu snížení produkce BTC a tím zvýšit ceny.

Pokud by k prvnímu snížení úrokových sazeb centrálními bankami v USA a Evropě došlo na jaře nebo v létě, pak by to byla další podpora pro Bitcoin a jeho konkurenty. Nižší úrokové sazby obvykle vedou k větší ochotě investorů riskovat, což kryptoměny v minulosti vždy využily ve svůj prospěch.

Roman

Napsat komentář