Zpráva o kryptoměně: od roku 2012 odcizeno 16 miliard dolarů

3 min read

Společnost Xangle zveřejnila zprávu o krypto podvodech. Jedná se o analýzu hlavních podvodů přímo spojených s krypto projekty od roku 2012 do roku 2020.

Bylo identifikováno celkem 132 různých podvodů, které celkem umožnily pachatelům ukrást více než 16 miliard dolarů od nic netušících investorů. Celkem bylo za tyto podvody obžalováno 527 lidí a dostalo 160 let vězení, ačkoli pouze 14 z těchto podvodů dosud vedlo k odsouzení. 24 podvodů nebylo stíháno.

Těchto 132 podvodů konkrétně zahrnuje organizace, které kryptoměnu používaly k podvádění investorů, tj. projekty, jako jsou investiční fondy, ICO a obchodní systémy. Nezahrnují tedy ty podvody, které požadovaly peníze ve formě kryptoměn, hacky, neoprávněného prodeje cenných papírů nebo praní špinavých peněz.

Kromě toho byly zváženy pouze ty projekty podporované organizacemi nebo jednotlivci, kteří obdrželi formální právní obvinění z podvodu, bez ohledu na výsledek těchto obvinění, a ke kterým lze dokumentaci najít v angličtině. Analýza ve skutečnosti odhalila celkem 324 dalších projektů, které dosud neobdržely formální obvinění, ale přesto mohou spadat do této kategorie.

Arbitly: téměř dokonalý krypto podvod

Krypto scamy od roku 2012 k dnešnímu dni

Prvním významným podvodem v roce 2012 byl Bitcoin Savings and Trust, který umožnil zločincům okrást investory o 146 000 BTC, což bylo v době vznesení obvinění v roce 2013 přibližně 97 milionů USD. V té době měl Bitcoin hodnotu méně než 1 000 USD, ale když jeho hodnota začala stoupat, podvodníci jej využili a spoléhali zejména na naivitu a nevědomost mnoha potenciálních obětí.

Rokem s nejvyšším počtem podvodů byl rok 2017, kdy se 41 kryptoměnových projektů ukázalo jako podvodných, následovaný rokem 2018 s 39. Navíc většině z těchto podvodů trvalo roky, než byly odhaleny a jejich tvůrci stíháni, takže tato čísla se mohou v příštích letech výrazně zvýšit.

Je těžké říci, zda jsou tato čísla vysoká nebo normální, ale pro odvětví, které se začalo rozšiřovat teprve nedávno, rozhodně nejsou nízká. Zejména těch 16 miliard dolarů odcizených 132 identifikovanými podvody se nezdá vůbec zanedbatelných, zejména s ohledem na skutečnost, že existuje dalších 324 projektů, které jsou s největší pravděpodobností podvodné, i když stále chybí formální potvrzení jejich kriminální povahy.

Naštěstí se zdá, že nejhorší roky v tomto ohledu máme za sebou.

Roman

Napsat komentář