Nejdůležitější události tento týden pro kryptoměny
8 min readObsah Článku
Uplynulý obchodní týden byl většinou charakterizován cenovými konsolidacemi na akciových i krypto trzích. Klíčová kryptoměna Bitcoin (BTC) v mezidobí spadla ze svého vrcholu o zhruba deset procentních bodů na 25 810 USD, než začal pohyb o 1 000 USD. Cena BTC zakončila obchodní týden pod příslušnou oblastí podpory z posledních několika týdnů těsně pod 27 000 USD. Kromě slabších očekávání spotřebitelů, než se očekávalo, a klesající spotřebitelské důvěry v USA způsobil výrazný nárůst indexu amerického dolaru (DXY) znatelné protivětry v krypto sektoru.
Americké akciové indexy také zakončily týden výrazně slabší. Přestože spotřebitelské ceny a ceny výrobců v polovině týdne nadále klesaly, zpočátku vyvolaly býčí cenovou reakci, jádrová inflace naznačovala pokračující nedůvěru na cenové frontě, což vedlo ke zvýšenému vybírání zisků ve druhé polovině týdne. Na konci týdne, nárůst počátečních žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který byl silnější, než očekávali tržní experti, vyvolal další obavy z patrného zpomalení ekonomické aktivity v USA. V důsledku toho cena Bitcoinu také směřovala na jih.
Tento týden budou relevantní následující ekonomická data
Obchodní týden začíná zítra v úterý čerstvými daty z amerického maloobchodu. V polovině týdne budou následovat nejnovější spotřebitelské ceny pro Evropu a počet nově vydaných stavebních povolení v USA. Následující den Federální rezervní systém Philadelphia představil nejnovější údaje z indexu výroby Philly-Fed. Na konci týdne v pátek by se volatilita trhu měla opět zvýšit. Předseda Fedu Jerome Powell vstoupí před kamery a mohl by poskytnout nové informace o úrokových sazbách Federálního rezervního systému a postoji měnové politiky v nadcházejících měsících.
Maloobchodní tržby v USA začnou tento týden
Úterý 16. května 2023: Ve 14:30 (SEČ) zveřejní americký Census Bureau konečné maloobchodní tržby v USA za měsíc duben. Jsou považovány za důležité měřítko pro hodnocení spotřebitelské nálady soukromých domácností. V posledních dvou účetních obdobích byly konzervativní expertní odhady úplně mimo, a to i přes následné revize. S -0,6 procenta byla konečná čísla za březen hluboko pod prognózou analytiků -0,4 procentního bodu. Za poslední obchodní měsíc duben očekávají účastníci trhu nárůst maloobchodních tržeb v USA o 0,7 procenta. Pokud by byly odhady dosaženy nebo dokonce překonány, existují známky možné stabilizace spotřebitelského sentimentu a byly by indikátorem rostoucího ekonomického růstu USA. Stabilizace chování spotřebitelů v USA by mohla urychlit zotavení indexu amerického dolaru (DXY) a vytvořit tak protivítr pro kryptoměny. Pokud je na druhé straně odborný odhad podhodnocen a je dokonce v záporném rozmezí, svědčí to o trvalé zdrženlivosti spotřebitelů. V souladu s tím by se index amerického dolaru měl znovu konsolidovat, a tak působit jako zadní vítr pro cenu Bitcoinu.
Údaje o inflaci pro eurozónu
Středa 17. května 2023: V 11:00 (SEČ) Eurostat zveřejní konečné spotřebitelské ceny pro Evropu v dubnu. V předběžném zveřejnění z 2. května byly údaje o inflaci 7,0 procenta, což je mírně nad očekáváním 6,9 procenta. Experti také pro konečné údaje očekávají nezměněnou míru inflace 7,0 procenta. Vzhledem k pokračujícímu poklesu spotřebitelských cen v USA si však lze představit překvapení. Pokud by byla míra inflace v předchozím měsíci nečekaně nižší, než očekávali analytici, mohl by evropský akciový trh zpočátku reagovat pozitivně a krátkodobě stabilizovat kryptotrh, podobně jako v předchozím týdnu po zveřejnění klesajících údajů o inflaci v USA. Pokud jsou naopak spotřebitelské ceny nad prognózou analytiků a postupně tak opět rostou, byla by to další překážka v boji proti přetrvávajícímu inflačnímu problému v eurozóně. Trvale vysoká míra inflace v zemích Evropy by mohla být pro ekonomiku eurozóny stále větším problémem. Evropské finanční trhy by se mohly vzdát svých zisků z předchozích týdnů a mít také negativní dopad na ceny Bitcoinu.
Odpoledne ve 14:30 (SEČ) pak Census Bureau představí předběžná čísla pro stavební povolení v USA za měsíc duben. Počet vydaných povolení slouží jako hlavní ukazatel síly amerického trhu s bydlením. Naposledy byl počet nových stavebních povolení 1,430 milionu mírně nad očekáváním odborníků, což hovoří pro první stabilizaci v realitním sektoru, který je důležitý pro americkou ekonomiku. Ve srovnání s předchozím měsícem se prognóza analytiků nezměnila na 1,430 milionu stavebních povolení. Naposledy americký akciový trh a následně i cena Bitcoinu pozitivně reagovaly na lepší než očekávaná čísla z realitního trhu. Pokud je však počet vydaných stavebních povolení opět slabý a nesplní očekávání odborníků, mohlo by to vést k dalšímu útlumu na americkém akciovém trhu, což by mohlo mít negativní dopad i na krypto sektor.
Výrobní index Philly Fedu
Čtvrtek 18. května 2023: Ve 14:30 (SEČ) bude představen nejnovější index zpracovatelského průmyslu od filadelfského Fedu. Index měří situaci ve zpracovatelském průmyslu ve Filadelfii. Philly Fed Index je považován za hlavní ukazatel pro důležitý index nákupních manažerů ISM. Hodnoty indexu nad 0 znamenají pozitivní obchodní vývoj průmyslových společností, zatímco pokles pod 0 znamená negativní obchodní vývoj. V posledních třech měsících expertní prognózy vždy jednoznačně chybily. Naposledy byla konečná data na -31,3 výrazně pod očekáváním -19,2 a vedla k výraznému snížení cen na akciovém a krypto trhu. Pokud bude index zpracovatelského průmyslu pokračovat ve slabém trendu čtvrtý měsíc v řadě a bude pod očekáváním analytiků ve výši -19,0, medvědí reakce z 20. dubna se pravděpodobně bude opakovat. Pokud by navzdory očekávání byly předpovědi účastníků trhu překonány, bylo by to prvním náznakem stabilizace obchodních vyhlídek amerických průmyslových společností. V důsledku toho by mohlo dojít k silnému oživení na americkém akciovém trhu, protože by se snížila pravděpodobnost, že v blízké budoucnosti začne recese. Tento vývoj by měl pozitivně přijmout i kryptotrh.
Projev předsedy Fedu Powella na konci týdne
Pátek 19. května 2023: Jerome Powell vstoupí před kamery posledního obchodního dne týdne. Investoři doufají, že předseda Fedu upřesní budoucí měnovou politiku USA. Uvidí se, zda Powell podpoří svá nedávná prohlášení na tiskové konferenci po posledním rozhodnutí o úrokové sazbě 3. května a potvrdí tak svůj holubičí výhled. Přestože americká inflace v poslední době nadále klesá, trvale vysoká míra jádrové inflace by mohla přesvědčit Powella, aby prozatím nechal úrokové sazby beze změny. V poslední době účastníci trhu stále častěji spekulují o prvním snížení sazeb v nadcházejících měsících. Powell se také může cítit nucen řešit problematickou situaci v americkém bankovním sektoru. I zde mohli investoři na případné novinky reagovat zvýšenými nákupy či prodejem.