Rada EU jednomyslně schvaluje nařízení MiCA

3 min read

Evropská unie (EU) odstranila další překážku při implementaci nařízení MiCA. Evropská rada jednomyslně přijala přelomový právní rámec. V každém případě se nedalo očekávat, že se 27 ministrů financí všech členských zemí EU postaví proti legislativě, která již byla schválena v Evropském parlamentu. Milník: Formální přijetí nařízení 16. května je posledním krokem v legislativním procesu.

Díky tomu je Evropa první velkou ekonomickou zónou, která má vlastní kryptoregulaci. To bylo také naléhavě potřeba, jak uvedla švédská ministryně financí Elisabeth Svantesson v jednom stanovisku , které vysvětlilo:

Nedávné události potvrdily naléhavou potřebu zavést pravidla, která lépe ochrání evropské investory a zabrání zneužívání kryptoprůmyslu pro účely praní špinavých peněz a financování terorismu.

MiCA reguluje poskytovatele krypto služeb

Vyhláška přináší razantní změny především pro poskytovatele služeb, kteří se budou muset od roku 2025 řídit celou řadou nových pravidel. V budoucnu budou poskytovatelé kryptoměn (tzv. Virtual Asset Service Providers, zkráceně VASP) potřebovat licenci, pokud chtějí působit v EU. Povolení pak ale platí pro celou hospodářskou zónu.

Nařízení MiCA dále ukládá kryptoprojektům povinnost zveřejňovat „whitepaper“ s podrobnými informacemi o obchodních operacích a designu příslušných coinů nebo tokenů. Tato opatření přinášejí občanům EU především jednu věc: ochranu spotřebitele.

Co bude dál pro MiCA?

Nařízení však zdaleka nepokrývá všechna pole. Krypto regulace dosud vylučovaly stakning, půjčování, NFT a v neposlední řadě oblast decentralizovaných financí (DeFi). Témata mají být zaznamenána v navazujícím předpisu. V aktuální verzi MiCA dal Parlament Komisi pokyn, aby „sledovala vývoj na trhu NFT“. Je dost možné, že se EU bude příště zabývat oblastí kolem Bored Apes, Ordinals a spol.

Evropa předbíhá USA

Zatímco evropské kryptospolečnosti se nyní mohou řídit jasnými pravidly, USA výrazně zaostávají. Zámořský průmysl je v současné době v obtížné pozici. V posledních několika měsících regulační orgány zpřísnily svůj postoj vůči odvětví. Americká komise pro cenné papíry a burzy zahájila sérii akcí proti různým kryptofirmám ve Spojených státech. Obvinění je vždy stejné: obchodování s neregistrovanými cennými papíry.

Spíše než vytvoření jasného regulačního rámce se SEC raději spoléhá na stávající pravidla. Americké kryptospolečnosti už toho mají dost a chtějí odejít do zahraničí. Mimo jiné do Evropy.

Jak zalistovat token a vytvořit pool likvidity na Uniswap v roce 2023 – průvodce pro začátečníky

 

Roman

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář