Může Ethereum skutečně předstihnout Bitcoin?

4 min read

Může Ethereum (ETH) skutečně předstihnout Bitcoin (BTC)? Někteří analytici jsou nakloněni myšlence, že kryptoměna podporující smart kontrakty má v dlouhodobém horizontu veškerý potenciál předstihnout primární digitální aktivum.

Konkrétně analytici Goldman Sachs a WisdomTree tvrdí, že kryptoměna Vitalika Buterina, Ethereum, je kandidátským aktivem, které bude i nadále dostávat uznání, kterých již dosáhlo a překoná Bitcoin. Na druhou stranu, existuje mnoho tezí od jiných analytiků o opaku. Například, že průkopnický BTC si udrží svoji dominanci na krypto trhu.

Analytici v nejnovější zprávě společnosti Goldman Sachs, „Crypto: a new asset class?“, kromě analýzy Bitcoinu, zaměřují na Ethereum a popisují jej následovně:

„Blockchainová platforma, jako je Ethereum, by se mohla stát velkým trhem pro ty, kteří prodávají důvěryhodné informace, podobně jako Amazon dnes se spotřebním zbožím.“

Dodávají, že Buterinova kryptoměna má vlastnosti, které překonávají Bitcoin jako dominantní uchovatel hodnoty.

Nejen to, Jason Guthrie, vedoucí digitálních aktiv ve WisdomTree, označil současný závratný kolaps kryptoměn za ideální čas na spuštění nového cyklu realokace aktiv, který by upřednostňoval Ethereum. Podle něj přesunutí Etherea od protokolu Proof-of-Work (PoW) k Proof-of-Stake (PoS) eliminuje ekologický dopad způsobený těžbou, kvůli níž Musk řekl, že musí používání zrušit akceptování Bitcoinu na nákup Tesel.

Těžba Chia Coinu ve Windows pomocí HDD a SSD

Může Ethereum předstihnout Bitcoin? ETH vs. BTC

Trend zvyšování cen za poslední rok zaznamenal u BTC + 300% v porovnání s jeho cenou před 12 měsíci, ve srovnání s + 1000% u ETH.

Tempo růstu by mohlo naznačovat možnost, že by Ethereum mohlo Bitcoin skutečně předstihnout. Jistě, současných 40 000 dolarů s tržní kapitalizací 700 miliard USD, oproti 2500 dolarům s tržní kapitalizací 300 miliard USD, není úplně srovnatelné číslo. Při pohledu do budoucna má však Ethereum tři body oproti jednomu, možná nejdůležitějšímu, který má Bitcoin.

Ethereum je technologii, která stojí za Ethereum Virtual Machine (EVM), který díky inteligentním smlouvám dokázal v průběhu času rozvíjet další trhy. Ve skutečnosti je exploze zájmu o tokenizaci, vytvoření decentralizovaných financí (DeFi) a nový rozšiřující se trh s NFT (nezaměnitelné tokeny) jen některé ze základů pro vývoj Etherea v kontextu kryptoměny a fintech.

Bitcoin je naproti tomu Zlatý White Paper, díky kterému se zrodil celý krypto svět a stále si zachovává svoji hegemonii. Nedávno byla jeho popularita opět potvrzena poté, co zpráva NYDIG uvedla, že téměř 50 milionů Američanů vlastní BTC.

Nejen to, BTC jsou stále nejuznávanějším platebním prostředkem společností, které inovovaly a pustily se do sektoru kryptoměn. Není náhodou, že MasterCard, Tesla a další si kvůli jeho popularitě vybrali BTC před jinými kryptoměnami. A BTC je všudypřítomný! Jakákoli kryptoburza nabízí směnu v BTC, než přejde k dalším kryptoaktivům, jako je Ethereum.

Odpověď na otázku, zda Ethereum může skutečně předstihnout Bitcoin, tedy nemusí být jednoduchá.

Kryptoměna Satoshiho Nakamota si zachovává nepřeberné množství ideálů, které vydláždily cestu pro celý trh peer-to-peer decentralizaci a dezintermediaci.

BTC představuje revoluční ikonu celého sektoru, ze kterého se zrodilo ETH a všechny ostatní altcoiny. Je to skutečná výzva pro ETH, které je druhou kryptoměnou podle tržního kapitalizace, nejdynamičtější a revoluční, ale stále dítětem BTC.

Roman

Napsat komentář